Artykuły

Kielce. "Mały Książę" w Plebiscycie o Dziką Różę

"Mały Książę" [na zdjęciu] Antoine'a de Saint-Exupery'ego w reżyserii Piotra Szczerskiego, to kolejne przedstawienie biorące udział w 17. Plebiscycie o Dziką Różę, podczas którego publiczność i dziennikarze wybierają najlepszy spektakl i najpopularniejszego aktora. Historię "Małego Księcia" reżyser opowiada poprzez piosenki autorstwa Renaty Głasek-Kęski.

Monika Rosmanowska: Jak to się stało, że napisała Pani piosenki do "Małego Księcia"?

Renata Głasek-Kęska: - Zainspirował mnie Władysław Jankowski z impresariatu, który zapytał, czy nie zrobiłabym adaptacji "Małego Księcia". Po sukcesie "Ani z Zielonego Wzgórza" marzył mu się kolejny muzyczny spektakl. Przyznam, że na początku nie bardzo mi się to spodobało, ale w wakacje dwa lata temu sięgnęłam ponownie po "Małego Księcia" i już pierwszego dnia napisałam dwie piosenki.

Muzykę do Pani tekstów napisał sam Seweryn Krajewski. W jaki sposób trafiły do niego te piosenki?

- Nie umiem pisać wierszy, a jedynie słowa do muzyki. Dlatego skomponowałam kilka melodyjek, do których wyśpiewywałam te teksty. Pomyślałam jednak, że są one nieatrakcyjne i dobrze byłoby, aby muzyką zajął się profesjonalista. Zawsze ceniłam sobie twórczość Seweryna Krajewskiego, a że mój brat go zna, spróbowałam dotrzeć do kompozytora za jego pośrednictwem. Krajewski zgodził się napisać muzykę, ale powiedział, że jest zajęty i zrobi to za pół roku. Dwa tygodnie później mieliśmy już muzykę. I choć początkowo żal mi było tych moich melodii (śmiech), to jak tylko usłyszałam twórczość Krajewskiego, od razu o nich zapomniałam.

A jak się Pani podobało to, w jaki sposób teksty wykorzystał i zaadaptował na scenę reżyser?

- Spektakl bardzo mi się podoba, choć odbiega od mojej początkowej wizji. Ja pisałam przede wszystkim z myślą o młodzieży, reżyser zrobił spektakl dla dorosłych, którzy wciąż pamiętają, że kiedyś byli dziećmi. Powstała piękna historia, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Czy możemy się spodziewać kolejnych Pani tekstów?

- Koledzy myślą o mnie i podrzucają mi różne tematy (śmiech). Być może którymś z nich się zajmę.

* Renata Głasek-Kęska jest absolwentką kieleckiej szkoły muzycznej i teatrologii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorką trzech sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Jest inspicjentem-suflerem w Teatrze im. Żeromskiego i autorką piosenek do spektaklu "Mały Książę".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji