Artykuły

Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch z "Nefés"

3,5 tony wody przepłynie przez scenę w spektaklu pt. "Nefés" ("Oddech" - na zdjęciu), który od 28 do 30 czerwca zaprezentuje na deskach Opery Wrocławskiej światowej sławy choreograf i reżyser Pina Bausch. spektakl pokazany zostanie w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy" z okazji Roku Grotowskiego.

Będzie padał prawdziwy deszcz, a aktorzy pokażą, do czego naprawdę zdolne jest ludzkie ciało w ruchu. Tancerze o nagich torsach i tancerki w zwiewnych sukniach zatańczą odwieczną opowieść o relacjach kobiety i mężczyzny, która rozegra się między głębią oceanu i zgiełkiem wielkiego miasta.

W przedstawieniu wystąpi młoda generacja artystów Tanztheater Wuppertal. Ponad połowa z nich, wraz ze swoją reżyser, wzięła udział w głośnym filmie Pedro Almodóvara "Porozmawiaj z nią". Spektakl "Nefés" powstał w 2003 roku we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym w Istambule. Obok muzyki kompozytorów tureckich usłyszymy w nim także m.in. utwory Astora Piazzolli i Toma Waitsa.

Artystka urodziła się w 1940 roku w Solingen w Niemczech. Od 1972 kieruje w Wuppertalu w Niemczech własnym teatrem tańca - Tanztheater Wuppertal. Tworzy widowiska na pograniczu baletu, dramatu i pantomimy. Taniec studiowała od piętnastego roku życia. Jej imponujący dorobek artystyczny to zrealizowane od 1973 roku 42 autorskie przedstawienia. Te poetyckie, surrealistyczne, niekiedy tragiczne opowieści nasycone są niespotykaną ekspresją.

Tanztheater Wuppertal przyjedzie do Wrocławia po raz pierwszy od 22 lat. W Polsce występował, jak dotąd, dwukrotnie: we Wrocławiu na Festiwalu Teatru Otwartego (1987) z "Café Müller" i "Świętem wiosny" oraz w Warszawie na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki Akcji Rozdroże (1998) z przedstawieniem pt. Goździki.

Wizyta Piny Bausch we Wrocławiu będzie wyjątkowa również dlatego, że artystka niezmiernie rzadko osobiście spotyka się z publicznością. Wrocławskie spotkanie z Piną Bausch odbędzie się 29 czerwca (poniedziałek) o godz. 22.30 w budynku Teatru Lalek przy pl. Teatralnym 4.

37 lat temu Pina Bausch stworzyła w Wuppertalu jedyny w swoim rodzaju teatr tańca i na zawsze zmieniła oblicze tej sztuki. Już wkrótce dzięki niej zmieni się także oblicze trójwymiarowego kina: we wrześniu tego roku niemiecki reżyser Wim Wenders rozpocznie pracę nad pierwszym na świecie filmem tanecznym zrealizowanym w technice 3D, którego bohaterką i współtwórczynią będzie Bausch i jej zespół.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji