Artykuły

Tczew-Rzym. Sukces polskich artystów na RomaTeatroFestival

Sukces polskich artystów w Rzymie podczas VII edycji RomaTeatroFestival (5-13 czerwca 2009).

Zdobywcy Nagrody Specjalnej IX edycji Zdarzeń w Tczewie w 2008 - grupa WITKACE z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydział Lalkarski we Wrocławiu, zaprezentowała podczas VII edycji RomaTeatroFestival w Rzymie spektakl "Matka"[na zdjęciu], za który Martyna Rozwadowska i Paweł Siwiak otrzymali nagrodę w kategorii Najlepsza Aktorka i Najlepszy Aktor. Ponadto przedstawienie zostało nominowane w kategorii Najlepszy Spektakl, Najlepsza Choreografia oraz Najlepszy Głos.

Doceniono także spektakl "Wyspy" zdobywczyni Grand Prix zeszłorocznej edycji Zdarzeń - Ewy Woźniak z Akademii Teatralnej w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przedstawienie nominowano w kategorii Najlepsza Aktorka, Najlepsza Reżyseria oraz Najlepsza Choreografia.

Prezentacja spektakli polskich grup podczas RomaTeatroFestival realizowana jest w ramach wymiany, zainicjowanej w 2006 roku, pomiędzy festiwalem w Rzymie i Międzynarodowym Festiwalem Zdarzenia im. Józefa Szajny.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie w ramach Programu "Kultura polska na świecie".

RomaTeatroFestival w Rzymie / Włochy powstał 7 lat temu pod patronatem władz regionu Lazium. Ideą festiwalu jest promocja dokonań najmłodszego pokolenia aktorów oraz przeciwdziałanie komercjalizacji sztuki i zawodu aktora, rozwijanie międzynarodowej współpracy, wymiana doświadczeń, szczególnie tych związanych z dydaktyką szeroko pojętego kształcenia teatralnego. RomaTeatrFestival zainicjował także na szeroką skalę dyskusję na temat sytuacji zawodowej młodego aktora europejskiego, zmagającego się ze stale rosnącą falą aktorów-amatorów, stanowiących silną, choć nieuzasadnioną konkurencję dla profesjonalistów. Corocznym forum dyskusyjnym jest Międzynarodowy Kongres, na którym zabierają głos artyści, reżyserzy, producenci i krytycy. Więcej informacji na temat festiwalu na stronie: www.romateatrofestival.com/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji