Artykuły

Wrocław. Noc Teatrów

Dwanaście najlepszych spektakli zaprezentują dolnośląscy artyści podczas Wrocławskiej Nocy Teatrów towarzyszącej międzynarodowemu festiwalowi Świat Miejscem Prawdy. Festiwal organizuje wrocławski Instytut Grotowskiego w 50. rocznicę założenia Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i 10. rocznicę śmierci tego wybitnego twórcy, badacza i myśliciela.

Każdy z widzów kupując bilet za 25 złotych będzie miał możliwość obejrzenia jednego wieczoru dwóch lub trzech przedstawień. Pierwsze prezentacje rozpoczną się 20 czerwca o godz. 18.00, a ostatnie zakończą po północy. Do Wrocławia przyjadą aktorzy z Legnicy i Michałowic, swoje spektakle pokażą wrocławskie teatry repertuarowe - Polski, Współczesny, Capitol i Teatr Lalek, a także grupy niezależne - Ad Spectatores, Scena Witkacego, Pieśń Kozła i ZAR.

Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy zaprezentuje spektakl "Łemko" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, który, jak piszą realizatorzy - stawia "pytania o świat ludzi prostych, sponiewieranych przez religię, politykę lub historię".

Teatr Cinema z Michałowic w koprodukcji z meksykańskimi artystami z Dimplomado Teatro Del Cuerpo pod szyldem "Cooperativa Gimnastica, "Mexico-Polaca Hernan Cortem/Zbigniew Szumski, Teatr Cinema przygotował przedstawienie pt. "Kto się śmieje z moich lęków". Zespół posługuje się niepowtarzalnym zbiorem form ekspresji, od tragedii do kabaretu, od rapsodii do musicalu, od koturnu do akrobatyki.

Teatr Polski pokaże wielokrotnie nagradzaną "Sprawę Dantona" Jana Klaty (ostatnio spektakl otrzymał aż 4 nagrody - w tym Grand Prix - na międzynarodowym festiwalu KONTAKT w Toruniu) oraz Smycz - błyskotliwy popis aktorski Bartosza Porczyka.

Teatr Współczesny zaprasza na jedną ze swoich najnowszych premier - "Kaspara" Petera Handkego w reżyserii Barbary Wysockiej - rzecz o stwarzaniu człowieka i równocześnie pozbawianiu go wolności poprzez język.

Na Wyspie Słodowej usłyszymy przeboje z kilku przedstawień Teatru Muzycznego Capitol, między innymi z A "Chorus Line, Swing Duke Ellington Show" oraz "Dzieje grzechu" - w wykonaniu gwiazd tej sceny.

Wrocławski Teatr Lalek proponuje podczas Nocy Teatrów przedstawienie grane w języku angielskim pt. "Marlena Dietrich. Rzecz o złamanych paznokciach" prezentowane już w Edynburgu, Salonikach, w Atenach, Leeds, Dublinie i na Teneryfie.

Teatr Pieśń Kozła - jeden z najciekawszych i najbardziej znaczących przedstawicieli nowej polskiej awangardy teatralnej - przedstawi spektakl pt. "Macbeth" - unikalne muzyczne wariacje na temat dramatu Szekspira.

Teatr Ad Spectatores przypomni publiczności swój pierwszy musical - "Moje Drama" - szalone, pełne humoru widowisko, w którym jeden z bohaterów zakłada w pewnym momencie ładunki wybuchowe pod widownią, aby spektakl był jeszcze bardziej "huczny". Czy zostaną zdetonowane?

Scena Witkacego zaprezentuje kolaż historyczno-ideologiczny o marzeniach i utopii pt. "Wujek z Luandy". Jest to historia przeniesienia miasta Waldenburg/Wałbrzych i ulokowania go na wybrzeżu Pacyfiku oraz o heroicznej budowie nowego wspaniałego świata.

Teatr ZAR - działający przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego - zaprezentuje przedstawienia: "Ewangelie dzieciństwa" oraz "Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie" (na zdjęciu). Są to dwie części powstającego tryptyku. Materiał muzyczny pochodzi z wypraw zespołu do Gruzji, Bułgarii, Grecji, Andaluzji i na Korsykę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji