Artykuły

Wrocław. Festiwal "Świat miejscem prawdy" wkrótce

To największy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce. Nigdy w programie jednej imprezy nie znalazło się tylu wybitnych twórców ze swoimi spektaklami.

Dziś krótko przedstawiamy główny nurt festiwalu. Postacią, której imię najczęściej będzie powtarzane na festiwalu, jest Hamlet.

Eugenio Barba, włoski reżyser, pedagog i badacz teatru, który od prawie pół wieku penetruje różne kultury, tym razem sięgnął do tekstów pierwszego duńskiego kronikarza z XIII wieku. "Ur-Hamlet" to projekt, nad którym jego duński zespół Odin Teatret zaczął pracować już w roku 2003. We wrocławskim widowisku w Arsenale udział weźmie prawie stu aktorów z różnych krajów. Najliczniejszą grupę stanowią artyści z Bali.

Richard Schechner spektakl "Hamlet: Oto jest pytanie" zrealizował w chińsko-amerykańskiej produkcji. Bohaterów cały czas śledzi oko kamery. Schechner to twórca najbardziej bulwersujących przedstawień amerykańskiej awangardy przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Peter Brook przywiózł z Theatre des Bouffes du Nord fragmenty utworów Samuela Becketta i pokaże, jak fałszywe są etykietki, którymi opatrywana jest zazwyczaj twórczość tego autora. "Nefes" ("Oddech") to opowieść Piny Bausch o dwóch żywiołach - wodzie i ogniu.

Krzysztof Warlikowski przypomni się publiczności spektaklem, który objechał już kilkanaście światowych festiwali. Dramat "Oczyszczeni" Sarah Kane miał premierę na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w roku 2001.

Spektakle odbędą się na kilku scenach, między innymi w Teatrze Lalek i Teatrze Polskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji