Artykuły

Agnes

Anna Augustynowicz uznawana jest za jedną z najbardziej interesujących z grupy młodych twórców współczesnej polskiej sceny. Laureatka Paszportu "Polityki", kierująca od kilku sezonów szczecińskim Teatrem Współczesnym, zainteresowania swe zwraca przede wszystkim ku najnowszej dramaturgii i to takiej, która porusza ważką i nierzadko drastyczną problematykę.

Tak jest także w przypadku sztuki francuskiej aktorki i dramatopisarki Catherine Annę "Agnes", sztuki o problemie seksualnego molestowania dzieci. Napisana w 1993 roku "Agnes" to historia tytułowej bohaterki, młodej adwokatki. Kiedy Agnes próbuje uporządkować wspomnienia swojego życia, zawsze powracają koszmary dzieciństwa. Słyszy słowa matki, która poleca jej być posłuszną ojcu...Pamięta siebie jako podlotka, przestraszonego, cierpiącego, wydanego na pastwę ojcowskich pożądań. Osobę, która czuje się wyklęta. Agnes chciałaby znaleźć dowody swej niewinności, choćby przez poczucie, że los jej jest tożsamy z tajemnym rytuałem inicjacyjnym. Nie może jednak wymazać z pamięci gwałtu i kazirodztwa.

Wreszcie decyduje się na oddanie sprawy do sądu, poddanie dochodzeniu, badaniom lekarskim, konfrontacji z ojcem. Ale na sądowej sali znów jest sama pośród mężczyzn. Pozostaje tylko ucieczka do domu i pragnienie życia tak, aby się odegrać. Ale wspomnienia powracają i dręczą...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji