Artykuły

Czerwiec teatralny

Czerwiec będzie obfitował w wydarzenia teatralne w życiu uchodźctwa Londynu. W Teatrze Nowym odbywają się końcowe próby "Obrony Ksantypy" Ludwika Hieronima Morstina, w reżyserii dra Leopolda Kielanowskiego.

Przedstawienie da sposobność przypomnienia się publiczności uchodźczej doskonałej aktorce, dawno niewidzianej na scenie p. Irenie Kora-Brzezińskiej. Dwie pozostałe role kobiece będą wykonane przez p. Klarę Belską oraz p. Janinę Jasińską, którą publiczność emigracyjna dla odmiany usłyszy i zobaczy w roli dramatycznej. Sokratesa gra p. Stanisław Belski. Wezmą nadto udział pp. Adolf Bożyński, Bohdan Doliński, Robert Hopen. Stanisław Kostrzewski, Roman Ratschka i Stanisław Wujastyk. Stylowe kostiumy i dekoracje są dziełem p. Haliny Żeleńskiej.

Autor sztuki żyje w Kraju i mieszka w Krakowie. "Obrona Ksantypy" jest jego najlepszą sztuką i wystawienie jej w Teatrze Polskim w Warszawie niedługo przed wojną, z Marią Modzelewska w roli tytułowej i Jackiem Woszczerowiczem jako Sokratesem, było jednym z największych sukcesów teatralnych dwudziestolecia niepodległości. Wznowienie jej w Londynie jest dalszym krokiem uchodźczego teatru po linii ambitnego repertuaru literackiego.

SZTUKA, KTÓRA "CHWYCIŁA"

"Ołtarz mariacki Wita Stwosza" - sztuka Adama Warda - weszła na afisz zespołu dramatycznego przy kościele polskim na Devonii dwa miesiące temu. Od tego czasu wystawiono ją w Londynie (dwukrotnie) i na prowincji: w Birminghamie, Huddersfieldzie, Bradfordzie, w Leeds, w hostelach Northwick Park i Springhill Lodge. Za kilka dni ujrzą ją Polacy w Nottingham i w Derby. Następnie sztuka powróci do Londynu, gdzie wystawią ją w St. Pancras Assembly Town Hall. A zatem, stało się tak, jak sugerowaliśmy w recenzji - po przedstawieniach w Londynie (Dz. P. nr 77 z 31 marca), sztuka bowiem "chwyciła".

Nic w tym dziwnego. "Ołtarz mariacki Wita Stwosza" jest sztuką b. atrakcyjną. Musi zająć widza! Poza tym jest to do pewnego stopnia widowisko, na które nie może sobie pozwolić każdy teatr. Wszak oprócz aktorów "gra" tu dzieło o wysokiej wartości artystycznej: obraz-kopia malarska ołtarza Wita Stwosza, pędzla Edwarda Konkiela.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji