Artykuły

Warszawa. "Marat/Sade" Kleczewskiej w Narodowym

Maja Kleczewska na narodowej scenie wyreżyserowała w 2006 roku "Fedrę". W najnowszym spektaklu główną rolę ponownie zaproponowała

Kleczewska sięgnęła po napisaną w latach 60. XX wieku sztukę Petera Weissa. Akcja oryginału rozgrywa się w 1808 roku w domu dla obłąkanych. Jednym z pacjentów jest markiz de Sade, który namówiony przez dyrektora placówki przygotowuje razem z innymi pensjonariuszami wystawienie swojej sztuki. Jej bohaterem czyni Jeana-Paula Marata, jednego z przywódców rewolucji francuskiej zamordowanego przez Karolinę Corday.

Obłąkani pensjonariusze wcielają się w kolejne role. Paranoicy, cierpiący na fobie i depresję rekonstruują rewolucję. Teatr zaczyna się przeplatać z rzeczywistością...

W latach 60. Weiss użył postaci de Sade'a, by opowiedzieć o rewolucji seksualnej. Tłem sztuki była też rodząca się kontrkultura.

Dlaczego Maja Kleczewska zdecydowała się powrócić do tego tekstu właśnie teraz?

- Z jednej strony to był bieg sprzyjających okoliczności, jak moja rozmowa z Janem Englertem i duży zespół Teatru Narodowego do dyspozycji, który jest w stanie udźwignąć tak potężny tekst - mówi reżyserka. - Z drugiej strony wydaje mi się, że nastał teraz taki czas, że ludzie mają potrzebę mówienia o rewolucji. Teatry w prawie wszystkich miastach wystawiają "Sprawę Dantona".

Aktualność tekstu zdaniem reżyserki polega na rozpaczliwym poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania.

- W sytuacji kryzysu, poczucia zagrożenia człowiek potrzebuje zobaczyć jakiś cel - mówi. - A najlepiej znaleźć autorytet, który poprowadzi grupę, ma charyzmę i potrafi przewidzieć, dokąd to wszystko zmierza.

Reżyserka zdecydowała się na powierzenie roli de Sade'a Danucie Stence, bo zależało jej na pokazaniu, że jeden z pacjentów wciela się w de Sade'a, a nie - tak jak w oryginale - po prostu nim jest. Dzięki temu akcja nie musi toczyć się w XIX wieku.

Marat/Sade, sztuka Petera

Weissa, reż. Maja Kleczewska, wyk. Danuta Stenka, Paweł

Paprocki, Beata Fudalej,

Teatr Narodowy, pl. Teatralny 3, bilety: 30 - 60 zł, rezerwacje: tel. 022 692 06 04, premiera:

niedziela (7.06), godz. 19,

spektakle: wtorek (9.06) - środa (10.06), godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji