Artykuły

Wrocław. Teatralne lato młodych

Teatr Polski zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat na letnie warsztaty teatralne od 6 do 19 lipca.

Teatr chce pokazać młodym ludziom, że potrafią stworzyć przedstawienie od podstaw, że teatr nie jest martwą materią, że jest zawsze współczesny, zawsze aktualny i prawdziwy. Nie proponuje Williama Shakespeare'a w kostiumach i konwencji rodem z epoki elżbietańskiej, ale spektakle o młodych, o ich problemach i o bliskich im sprawach.

Młodzież pracując w czterech grupach tematycznych, stworzy od podstaw dzieło teatralne. To uczestnicy zajęć przygotują scenografię, skomponują muzykę, wymyślą plakat reklamujący przedstawienie oraz program do niego i sami zagrają w spektaklu.

- Przygotowując sceniczną realizację "Romea i Julii", skupimy się na motywie buntu dwójki głównych bohaterów, stąd inspiracja ruchem BeatGeneration - zapowiadają koordynatorzy projektu. - Aspekt odrzucenia narzuconego stylu życia, poszukiwania sensu życia w podróżach, rozmowach o filozofii, motyw ucieczki wewnątrz obowiązującej kultury, wystąpienie przeciw przyjętemu wzorowi życia i normom obyczajowym - to, w naszym założeniu, punkty łączące naszych bohaterów z "podbitym pokoleniem" Ameryki lat 50. Stąd kolejna inspiracja - kinem drogi. Motyw wędrówki i podróży (w naszym przypadku ucieczki), jako sposobu życia - bycie w drodze jako stan duszy, specyficzna odmiana kondycji ludzkiej, polegająca na byciu wykorzenionym, niezwiązanym z konkretnym miejscem, społecznością, to inspirująca materia dla naszej historii". Dopiero na tych fundamentach aktor Marcin Czarnik i choreografka Milena Czarnik zbudują historię sensacyjno-przygodową: konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie.

Ta historia rozegra się scenerii sceny, na tle projekcji komputerowych, które przygotują uczestnicy grupy scenograficznej. Postacie będą występowały w przerysowanych, efektownych kostiumach (inspiracja fotografią Davida LaChapelle'a). Muzykę z pogranicza jazzu i reggae na specjalnie stworzonych podczas warsztatów instrumentach skomponuje Sambor Dudziński. Przedstawienie będzie reklamowane dzięki plakatom 100x70, ulotkom oraz programowi, który przygotuje grupa dziennikarsko-promocyjna.

Spektakl, który będzie wynikiem warsztatów oraz wspólnych poszukiwań, zostanie pokazany na profesjonalnej scenie teatralnej, z użyciem wszystkich udogodnień technicznych, takich jak światło, dźwięk, obsługa techniczna. Premiera 18 i 19 lipca.

Wszystkich licealistów zainteresowanych aktorstwem, muzyką teatralną, scenografią oraz dziennikarstwem i promocją zapraszamy na stronę teatru, gdzie znajdą więcej informacji. Decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona. Warsztaty są płatne (50 zł od osoby) i będą się odbywały w Teatrze Polskim przy ul. Zapolskiej i ul. Świdnickiej codziennie w godzinach od 11:00 do 17:00.

Projekt powstaje pod patronatem Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty i jest finansowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Informacji udziela Marta Kuźmiak, tel. 071 316 08 17 lub 500 085 692.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji