Artykuły

Białystok. "Krwawe wesele" i Mill/Maslow na finał DSW

Scenografia w ptasiej konwencji, ludzie-ptaki odgrywający tragiczny rytuał miłości i śmierci, muzyka wykonana na żywo przez nowohuckich Romów. Teatr Łaźnia Nowa na finał Dni Sztuki Współczesnej zaprezentuje spektakl "Krwawe wesele" [na zdjęciu].

To magiczne, pełne emocji i poetyckie przedstawienie na motywach dramatu Federico Garcia Lorci. Zawiła miłość doprowadziła do tragedii. W spektaklu toczy się walka dwóch światów - natury i cywilizacji i pojedynek dwóch kultur - Romów i gadziów.

Łaźnia Nowa to teatr z Nowej Huty, który istnieje od 2005 roku. Jego początki sięgają 1996 roku. Wtedy Bartosz Szydłowski, student reżyserii krakowskiej Akademii Teatralnej założył Stowarzyszenie Łaźnia Nowa. Teraz to kultowe miejsce. Wykorzystuje pomieszczenia dawnych warsztatów szkolnych, w których przysposabiano do zawodu młodych pracowników pobliskiego Kombinatu Metalurgicznego. Realizuje spektakle teatralne, widowiska. Organizowane są tu też koncerty, spotkania, pokazy filmów i festiwale, m.in. Boska Komedia Genius Loci, Wyspiański Wyzwala.

***

Czołówka teatralnego offu na DSW

Warszawska Komuna Otwock to jeden z dwóch teatrów, który zadebiutuje na białostockich Dniach Sztuki Współczesnej.

Bohaterem ich najnowszego spektaklu "Mill/Maslow" jest filozof John Stuart Mill. Dobry człowiek, uczciwy polityk, bezkompromisowy liberał, a jednocześnie efekt eksperymentu wychowawczego swego ojca Jamesa. Przeciwstawiona jest mu "piramida potrzeb" stworzona przez Abraham Maslowa, amerykańskiego psychologa. Powstaje pytanie: czym jest szczęście, które ścigamy? W podsumowaniu sezonu 2008 w miesięczniku "Teatr" przedstawienie uznano najlepszym spektaklem teatru alternatywnego.

Komuna Otwock to niezależna grupa artystyczno-społeczna założona w 1989 roku, obecnie najbardziej radykalna grupa polskiego teatralnego offu. Jej twórcy wywodzą się z ruchu alternatywnego. Teatr odwołuje się do tradycji ruchów kontestatorskich XIX-wiecznego anarchizmu oraz idei społecznego zaangażowania, ekologii, feminizmu. Jego członkowie organizują również happeningi, akcje plenerowe i odczyty o tematyce społecznej. Współpracują też z Amnesty International.

***

Spektakl "Mill/Maslow" w niedzielę, 31 maja w kinie Forum. Początek o godz. 20.30. Bilety kosztują 10 zł (przedsprzedaż) i 15 zł (w dniu imprezy).

"Krwawe wesele" na Rynku Kościuszki w niedzielę, 31 maja. Początek o godz. 22.

Ten spektakl zakończy 24. już Dni Sztuki Współczesnej. Ich organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji