Artykuły

Każde miejsce ma energie i legendę

Od kilku lat ANNA ŻAK wraz z Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, także podczas Nocy Kultury, realizuje projekt wyprowadzania spektakli w przestrzeń pozateatralną. - Taniec sprawia, że znane miejsce nagle ożywa, przybiera inną formę, dostaje nowe życie, żyje chwilą - mówi.

Anna Żak mówi:

- Dotychczas była to przestrzeń miasta, ale kusi nas wypełnianie tańcem przestrzeni jeszcze bardziej intrygujących, takich jak las, rzeka... Są to transformacje istniejących spektakli zawsze pod nazwą " miejsca chwile". Zawsze inne. Taniec w przestrzeni wyzwala niesamowitą energię, bo każde miejsce posiada energię własną i niepowtarzalną. Znaczenie miejsca, jego historia i tożsamość potrafią dawać poczucie obcowania z legendą, lub rodzeniem się czegoś nowego, może właśnie takiej legendy. Czasami dają nawet poczucie onieśmielenia Spektakl, choreografia zaczyna żyć innym życiem. Taka przestrzeń wyzwala jeszcze więcej prawdy, otwiera - i pozwala na improwizację. Jej warunki są zmienne i mogą być bardzo zaskakujące. I to jest bardzo ciekawe, intrygujące, zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań. Tancerze mają więcej możliwości wyrażenia siebie, skorzystania z własnego języka gestów i wyobraźni.

To my musimy się dostosować do przestrzeni, do miejsca, do warunków i ich zmienności, zupełnie inaczej niż w przypadku spektaklu na scenie, gdzie warunki tworzy się na potrzeby artystów. Na przykład do spektaklu "stadium" inspirowanego twórczością Magdaleny Abakanowicz wspaniale wpisywałyby mi się drzewa. Ale wstawione na scenę nigdy nie będą prawdziwe, będzie to sztuczny twór. Kiedy mam okazję wyjść ze spektaklem do żywych drzew, to nadają one spektaklowi swoje życie. W przestrzeni jeszcze wyraźniej zarysowuje zmienność, przy jednoczesnym trwaniu. Zmienność czasu, miejsc, ludzi, charakteru spotkań, zdarzeń. Tak jak w życiu docieramy do kolejnych miejsc, które wymuszają zmienność nastrojów, emocji, doświadczeń. W każdym miejscu ruch trwa tylko chwilę. Przychodzimy i odchodzimy. Wszystko się zmienia, nawet jeśli wracamy do tego samego miejsca. Codziennie mijamy place, domy, parki, mury, nie zwracając na nie uwagi. Taniec sprawia, że znane miejsce nagle ożywa, przybiera inną formę, dostaje nowe życie, żyje chwilą. Obrazy miejsc ożywionych tańcem mogą także pozostać w pamięci na dłużej. Dla nas jako wykonawców na pewno. To taka nieustająca wędrówka. W samym Lublinie jest jeszcze wiele ciekawych przestrzeni do wypełnienia, wykreowania tańcem

* Anna Żak - tancerka i współautorka choreografii Lubelskiego Teatru Tańca, kierownik artystyczny Grupy Tańca Współczesnego PL, razem z Darią Dziedzic tworzy duet d&a dance action.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji