Artykuły

Częstochowa. Powstała Fundacja Reszków

Powstała Fundacja im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków. Ma m.in. wspierać zdolną młodzież z pięciu podczęstochowskich gmin. Akt notarialny podpisała w poniedziałek [26 maja] wnuczka znakomitych śpiewaków.

Data była symboliczna - mijały dokładnie 92 lata od śmierci Edwarda Reszke. Śpiewak zmarł 25 maja 1917 roku i został pochowany w Borownie.

Wczoraj z Jeleniej Góry do Częstochowy przyjechała jedyna żyjąca wnuczka Edwarda - Maria Bilowicz. To ona jest fundatorką powstałej organizacji. Przy podpisywaniu aktu notarialnego towarzyszyli jej syn Jan Szymon oraz wnuk Miłosz.

Jak tłumaczył Jan Szymon, potomkowie Reszków są rozsiani po całym świecie. Jednak to rodzina Bilowiczów jest najbardziej aktywna w przywracaniu w częstochowskim regionie pamięci o sławnych śpiewakach. Przyczyna jest prosta, to jego mama - jako wnuczka - jest osobą najbardziej spowinowaconą z Reszkami, przez co czuje się zobowiązana do kultywowania pamięci o słynnych krewnych.

- Mniejsze i większe miejscowości w Polsce uświadomiły sobie wreszcie, że mogą się wypromować poprzez swoich wybitnych obywateli, również tych z przeszłości - mówił Jan Szymon Bilowicz. - Tak się stało w przypadku Reszków. To myślenie bardzo nas cieszy, bo tak możemy osiągać wspólne cele.

Krzysztof Polewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie, wspomina, że pierwszymi, którzy zaczęli przywoływać pamięć o śpiewakach, byli: Stanisław Brewczyński, który spowodował nadanie w 1998 roku imienia Edwarda Reszke szkole w Borownie, i Krzysztof Wójcik z Kłomnic, opisujący historię rodziny artystów. Przed trzema laty pojawiło się "Święto Muzyki" poświęcone Reszkom za sprawą Krzysztofa Pośpiecha. To m.in. pod jego wpływem pięć gmin (Kłomnice, Kruszyna, Mstów, Mykanów oraz Rędziny) postanowiło wspólnie działać na rzecz projektu "Szlak Reszków" i organizować m.in. rajdy piesze, rowerowe, konne i spływy kajakowe śladami rodziny śpiewaków.

- Fundacja jest konsekwencją i pewnym ukoronowaniem wszystkiego, co w pięciu "reszkowskich" gminach zdarzyło się w ostatnich latach - mówiła nam z satysfakcją Maria Bilowicz. - Jako rodzina Reszków chcemy wspierać działania osób pamiętających o moich dziadkach. Jednym z przedsięwzięć, na które się bardzo cieszę, będzie fundowanie stypendiów dla zdolnej, a niezamożnej młodzieży z tych gmin. Zobaczymy tylko, jak pójdzie nowej fundacji zbieranie pieniędzy.

Spotkanie organizacyjne dotyczące powołania Fundacji im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków odbyło się już 5 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach. - Ustalono skład zarządu, rady programowej, komisji rewizyjnej - informuje Anna Operacz, dyrektorka regionalnego ośrodka kultury, gdzie wczoraj po podpisaniu aktu notarialnego odbyło się posiedzenie robocze fundacji.

Przewodniczącym zarządu jest Robert Kępa, członkami - Krzysztof Wójcik oraz Marta Górawska. Na czele rady programowej stanęła Anna Operacz.

Edward, Jan i Józefina Reszke

Rodzeństwo było światowej sławy śpiewakami operowymi, którzy wprowadzili na przełomie XIX i XX wieku polską wokalistykę do światowej kultury. Odnosili triumfy na najsłynniejszych scenach operowych świata: w mediolańskiej La Scali, Operze Paryskiej, Covent Garden w Londynie, nowojorskiej Metropolitan Opera. Kończąc karierę, wrócili do Polski. Choć pochodzili z Warszawy, zamieszkali na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Kruszyna, Mstów i Mykanów. Wybudowali rezydencje, prowadzili działalność filantropijną i kulturalną. Grób Edwarda Reszke znajduje się w podczęstochowskim Borownie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji