Artykuły

Lublin. Rusza festiwal Lublin - Miasto Poezji

W poniedziałek zaczyna się festiwal Lublin - Miasto Poezji. Nagrodę imprezy - Kamień - za dorobek poetycki otrzyma Julia Hartwig. Ośrodek w Bramie Grodzkiej, który organizuje festiwal, stara się także, aby miasto Lublin nadało poetce honorowe obywatelstwo

Lublin - Miasto Poezji obywa się po raz drugi i tym razem festiwal ma inną formułę niż pierwszy. Będzie, jak poprzednio, wiele spotkań z poetami i poezją, lecz - co podkreśla Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka - nowa formuła festiwalu wyraża się w uruchomieniu aktywności społecznej, w zaangażowaniu ludzi i w stworzeniu przestrzeni dla prezentacji poezji. Jedną z takich form jest pomysł "mieszkań poezji": konkretni ludzie zapraszają do swoich mieszkań wszystkich, którzy zainteresowani są spotkaniem i rozmową o poezji. Wiele spotkań odbędzie się w szkołach, szpitalach, domach pomocy społecznej, w klubach, świątyniach, na placach i na ulicach, a nawet w tzw. środkach komunikacji miejskiej. Program też jest bardzo różnorodny - czytanie poezji, happeningi, konkursy poetyckie, spotkania z autorami, projekcje filmów. Więc z jednej strony będzie okazja rozmowy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, Zbigniewem Dmitrocą czy Kirą Gałczyńską, z drugiej - obejrzenia filmu o Leonardzie Cohenie.

- Festiwal funkcjonuje nie poprzez wielkie reklamy i spektakularne wydarzenia, lecz poprzez indywidualne "wejście w tkankę społeczną miasta". Szukamy nowych miejsce na spotkanie z poezją, na przywracanie jej humanistycznej funkcji - podkreśla Tomasz Pietrasiewicz.

Pełny program festiwalu Lublin - Miasto Poezji obejmuje dziesiątki spotkań, znaleźć go można na www.miastopezji.pl.

Festiwal wystartuje dzisiaj o godz. 17 w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN (przy Grodzkiej 21), rozpocznie go uroczystość przyznania nagrody Kamienia Julii Hartwig, wybitnej poetce związanej z naszym miastem. Przypomnijmy, że ośrodek kilkakrotnie złożył wniosek o nadanie Julii Hartwig honorowego obywatelstwa Lublina.

Laureatka nie może odebrać nagrody osobiście, zapowiedziała, że przyjedzie do Lublina jesienią. W czasie tej uroczystości laudację wygłosi prof. Paweł Próchniak z KUL, a poetka zwróci się do zebranych telefonicznie. Uruchomiony zostanie bogaty portal internetowy poświęcony autorce "Przemija postać świata".

Nazwa nagrody nawiązuje do tytułu debiutanckiego, wydanego w 1927 roku, zbiorku poezji Józefa Czechowicza. Pierwszym laureatem (przed rokiem) tej nagrody został Andrzej Krynicki.

Jedną z atrakcji festiwalu będzie "Trolejbus Poezji" (zresztą trolejbus został podniesiony do rangi znaku w logo festiwalu). Na przystankach linii 150 w godz. 11-17 będzie zatrzymywał się specjalnie oznakowany "Trolejbus Poezji". Festiwal trwa do piątku 29 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji