Artykuły

Toruń. Premiera Sceny Inicjatyw Aktorskich w Baju

Aktorzy Teatru Baj Pomorski [na zdjęciu] przygotowali kolejny spektakl. "Wschód i zachód słonia" to jedenaste przedstawienie zrealizowane przez Scenę Inicjatyw Aktorskich.

Premiera sztuki odbędzie się w niedzielę. "Wschód i zachód słonia" według Joanny Klary Teske zostanie zagrany dwukrotnie - o godz. 12.30 i 16. Niedzielny spektakl będzie pierwszą inscenizacją tej bajki. Wyreżyserowana przez aktorów historia dopiero 13 miesięcy temu ukazała się w księgarniach. Rzadko się zdarza, aby tekst w tak krótkim czasie przenoszono z kart książki na teatralne deski.

Bajkę realizuje troje aktorów: Anna K. Chudek, Dominika Miękus i Mariusz Wójtowicz. Nad inscenizacją czuwa Ireneusz Maciejewski. Spektakle w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich nie miały zwykle opieki reżyserskiej. - Bardzo ważne, żeby na pewnym etapie ktoś mógł nas oglądać i oceniać - mówi Wójtowicz. - Irek niczego nam nie narzuca, a raczej pomaga realizować pomysły.

O czym jest przedstawienie? To historia Słoniczki (Chudek), która wraz z Małpkiem (Miękus) i Wielbłądem (Wójtowicz) rozpoczyna wyprawę "na kraj świata i z powrotem". - To bardzo dobra, ciepła, a czasem naiwna postać - mówi o Słoniczce Chudek. - Zmierzam się z rolą. Aktorowi trudno jest grać postać, która jest dobra. Słoniczka wyrusza w świat i zaprzyjaźnia się z Małpkiem. Mają jednak problem z niezbyt uprzejmym paskudnym Wielbłądem. "Wschód i zachód słonia" jest dla dzieci. Najmłodsi zobaczą, że w życiu trzeba umieć akceptować wady swoje i innych - dzięki temu przyjaźń może być jeszcze piękniejsza, niż jest. Czarnym charakterem jest w spektaklu wielbłąd jednogarbny. - To nie jest zbyt sympatyczne zwierzę - mówi o postaci Wójtowicz. - Z samotności mu się tak zrobiło. Nikt go nie akceptuje, ale nasz bohater z biegiem czasu się zmienia. Staje się lepszy, kiedy widzi, że ktoś bezinteresownie mu pomaga.

- Dlaczego aktorzy Baja sami chcą reżyserować spektakle? - pytam. - Skłania nas do tego poczucie wolności, które mamy u siebie w teatrze. Możemy wymyślić i zrealizować coś, co od początku do końca jest nasze. W każdym teatrze powinna działać taka scena. To dobry sposób, żeby się artystycznie wyżyć - mówią artyści.

Specjalnym gościem niedzielnej premiery będzie Joanna Klara Teske.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji