Artykuły

TVP. Grotowski w filmie Domagalika

W 2009 roku, ogłoszonym przez UNESCO Rokiem Jerzego Grotowskiego, minęła dziesiąta rocznica jego śmierci, a 50. - objęcia przezeń i Ludwika Flaszena kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu - późniejszego Teatru Laboratorium we Wrocławiu.

Film Krzysztofa Domagalika z 1980 roku, którego konsultantem był Zbigniew Osiński, to dokument pokazujący doktrynę teatralną i drogę twórczą Grotowskiego. Oprócz unikatowych fragmentów zapisów filmowych jego spektakli ("Akropolis", "Tragiczne dzieje doktora Fausta", "Książę Niezłomny") zawiera także zdjęcia z prób i ćwiczeń aktorskich, a także wypowiedzi: samego Grotowskiego oraz Ludwika Flaszena, Ryszarda Cieślaka, Zbigniewa Cynkutisa, Reny Mireckiej, Zygmunta Molika.

Jerzy Grotowski był - obok Tadeusza Kantora - najsłynniejszym poza granicami kraju polskim twórcą teatralnym. Stawia się go w jednym rzędzie z największymi reformatorami XX-wiecznego teatru: Stanisławskim, Craigiem, Meyerholdem. Międzynarodowemu rozgłosowi, jaki uzyskał, towarzyszyła, paradoksalnie, aura tajemniczości. Liczba widzów na jego przedstawieniach była zawsze niewielka. Wiedziało się o nim więcej z legendy niż z autopsji, zwłaszcza że twórca unikał kontaktów z mediami.

Choć wielokrotnie podkreślał, że nie stworzył żadnej nowej artystycznej "doktryny", zakwestionował tradycyjne elementy przedstawienia. Zerwał z klasycznym układem sali teatralnej. Tekst często bywał dlań punktem dojścia, a nie wyjścia dla stwarzanych przez aktorów sytuacji scenicznych.

W latach 70. zajął się naturą kontaktów międzyludzkich. Z gronem współpracowników i uczestników, z kraju i ze świata, realizował projekty parateatralne, które zmierzały do integracji ludzi we wspólnym twórczym działaniu (np. "Ule", "Drzewo ludzi", "Special Project"). Do tradycji scenicznej XX wieku dodał doświadczenia wynikające ze spotkań z dawnymi kulturami i teatrami Dalekiego Wschodu.

O TEATRZE LABORATORIUM JERZEGO GROTOWSKIEGO

13.00 | TVP Polonia | piątek

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji