Artykuły

Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch

Wybitna choreograf , tancerka i dyrektor Tanztheater Wuppertal w Niemczech, Pina Bausch przyjedzie do Wrocławia. To jej pierwsza wizyta w tym mieście od 22 lat.

Tancerka i reżyser, należąca do światowej czołówki choreografów, dyrektor Tanztheater Wuppertal w Niemczech - Pina Bausch - powraca do Wrocławia. Ponad dwadzieścia lat temu (w 1987 roku) prezentowała tu na Festiwalu Teatru Otwartego "Café Müller" i "Święto wiosny". Od 28 do 30 czerwca, podczas Festiwalu "Świat miejscem prawdy", przedstawi na deskach Opery Wrocławskiej spektakl pt. "Nefés" (na zdjęciu).

Festiwal, prezentujący dzieła mistrzów teatru przełomu XX i XXI wieku, organizowany jest przez wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego w 50. rocznicę powstania jego Teatru Laboratorium i 10. rocznicę śmierci artysty. Rok 2009 ogłoszony został przez UNESCO Rokiem Grotowskiego.

Spektakl "Nefés" z muzyką m.in. Astora Piazzolli i Toma Waitsa w wykonaniu najmłodszej generacji tancerzy Tanztheater Wuppertal Pina Bausch nosi tytuł Oddech. Powstał w 2003 roku we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym w Istambule oraz Istanbul Foundation of the Arts. Porywające rozwiązania choreograficzne w niemal ascetycznej scenografii zachwyciły widzów w wielu krajach.

Pina Bausch zajmuje się tańcem od piętnastego roku życia. W latach sześćdziesiątych studiowała m. in. w szkole baletowej Kurta Joossa w Niemczech oraz w Julliard School w Nowym Jorku, występowała w New American Ballet i Metropolitan Opera Ballet. Od 1972 prowadzi w Wuppertalu własny teatr tańca, znany na całym świecie. Zrewolucjonizowała tę dziedzinę sztuki, rozszerzając granice tego, co uważa się za taniec. Jej choreografie są dramatyczne i pełne ekspresji. Swoje historie opowiada niemal bez słów i żartobliwie twierdzi, że jeśli można o czymś opowiedzieć słowami, to po cóż do tego używać innych środków.

Przedmiotem zainteresowania tej wybitnej artystki jest natura ludzka, odwieczna walka, jaką człowiek toczy z żywiołami, ze światem i z samym sobą. Jeden z istotnych tematów jej twórczości to relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną. Jej choreografie stały się inspiracją dla filmu Pedro Almodóvara Porozmawiaj z nią. W imponującym dorobku reżyserskim Piny Bausch znajduje się ponad 40 przedstawień. W Polsce, oprócz wymienionych na wstępie, prezentowane były jeszcze w 1998 roku "Goździki" - na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki Akcji Rozdroże w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji