Artykuły

Poznań. Katarzyna Łaniewska czyta pisma Generałowej Zamoyskiej

Generałowej Jadwidze Zamoyskiej poświęcona jest 90. premiera cyklu Verba Sacra. W najbliższą niedzielę, 17 maja, w poznańskiej Katedrze o godz. 17 w wykonaniu Katarzyny Łaniewskiej usłyszymy fragmenty jej pism: o ojczyźnie, o wychowaniu, o kościele.

Jadwiga Zamoyska, z domu Działyńska była córką Tytusa Działyńskiego i Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich. Kształciła się w domu pod kierunkiem prywatnych nauczycielek, Wandy Żmichowskiej i Angielki Anny Birt; w 1852 wyszła za mąż za Władysława Zamoyskiego, polityka konserwatywnego i generała, związanego z Hotelem Lambert. Przeniosła się do Paryża, towarzyszyła mężowi w podróżach politycznych, m.in. do Turcji i Wielkiej Brytanii. Pozostała we Francji po śmierci męża (1868); zbliżyła się do zakonu oratorian i pod wpływem ich idei tworzenia stowarzyszeń religijnych bez obowiązkowych ślubów zakonnych postanowiła założyć "szkołę życia chrześcijańskiego".

Swoją ideę mogła zrealizować po śmierci brata Jana Działyńskiego i przejęciu dóbr kórnickich przez jej syna Władysława Zamoyskiego. W 1881 powróciła do Kórnika i w następnym roku założyła "szkołę domowej pracy kobiet". W 1885, objęta tzw. ustawami bismarckowskimi, została wydalona z Prus jako obywatelka Francji. Przeniosła wówczas szkołę do Lubowli na Spiszu, potem do Kalwarii Zebrzydowskiej, wreszcie do zakopiańskich Kuźnic.

Szkoła Jadwigi Zamoyskiej zyskała poparcie władz kościelnych oraz duże zainteresowanie w społeczeństwie. Program nauczania obejmował przede wszystkim wychowanie religijne i zajęcia praktyczne z szycia, haftu i gotowania, ale także zajęcia z rysunków, literatury, geografii, historii Polski oraz naukę śpiewu. 9 lipca 1921 r. - podczas swojej wizyty w Kórniku, Józef Piłsudski (jako Naczelnik Państwa Polskiego) odznaczył generałową Jadwigę Zamoyską Krzyżem Kawalerskim "Polonia Restituta".

Komentator prezentacji, prof. dr hab. Wiesław Chałupka /PAN/ pisze m.in.: Prawdy wiary wyrażone w Katechizmie Kościoła Katolickiego, przeobrażają się w umyśle Jadwigi w spójny system wychowawczy, który będzie realizować od 1882 r. w swojej słynnej kórnicko-zakopiańskiej Szkole Domowej Pracy Kobiet, która będzie funkcjonowała także po Jej śmierci, aż do likwidacji przez władze komunistyczne w 1948 r. Założenia swego systemu wyłożyła w trzech podstawowych dziełach: "O wychowaniu", "O pracy" i "O miłości Ojczyzny". Tłumaczone na francuski, angielski, hiszpański i włoski, przyniosły ich Autorce sławę w całej Europie.

Szkoła Zamoyskiej umożliwiła kilku tysiącom absolwentek nie tylko zdobycie nowoczesnej wiedzy o prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale uzyskanie głębokiej formacji religijnej (w tym znajomości i umiejętności czytania Pisma Świętego), kształtowanie patriotyzmu oraz przygotowanie do wychowania własnych dzieci.

Aktorce towarzyszyć będzie Chór Kameralny Dysonans, pod kierunkiem prof. Magdaleny Wdowickiej - Więckiewicz który wykona kompozycje Mikołaja Zielenskiego, Wacława z Szamotuł, Józefa Łuciuka .

Jadwiga Zamoyska - Trzeba męstwa, trzeba cnoty

czyta: Katarzyna Łaniewska

Niedziela 17 maja 2009 r. godz. 17:00

Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

wstęp wolny

www.verbasacra.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji