Artykuły

Płock. Jubileusz Jana Nowickiego na Cinemagic.pl

Benefis Jana Nowickiego i retrospekcja jego filmów. Przyjazd Johna Irvina i Andrzeja Żuławskiego. Wykład z pokazem technologii Red One. Koncert Ala Di Meoli i piosenki filmowej...

Znamy już program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Cinemagic.pl. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano na 19 czerwca, ale tak naprawdę wystartuje on już 12 czerwca. Tego dnia odbędzie się wernisaż trzech wystaw w Płockiej Galerii Sztuki: fotosów Krzysztofa Wellmana "Kuchnia filmowa", zdjęć Jana Nowickiego oraz kostiumów i projektów kostiumów Barbary Ptak - twórczyni strojów m.in. do "Ziemi obiecanej", "Królowej Bony" czy "Perły w koronie".

Od 14 czerwca w NovymKinie Przedwiośnie trwał będzie przegląd filmów Jana Nowickiego. Na każdy dzień zaplanowano średnio po dwa tytuły, których wyboru dokonał sam aktor. Będzie okazja zobaczyć m.in. "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa, "Magnata" Filipa Bajona, "Anatomię miłości" Romana Załuskiego, "Wielkiego Szu" Sylwestra Chęcińskiego czy "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta (swoją premierę będzie miał 15 maja).

Zasadniczą część festiwalu 19 czerwca rozpocznie na Starym Rynku koncert Ala Di Meoli (godz. 20.30), który przybędzie do Płocka z projektem "New World Sinfonia", oraz muzyki filmowej specjalnie przygotowanej pod kątem Cinemagic.pl. A o godz. 23 w cyklu Kino Nocne na Starym Rynku odbędzie się pokaz filmu "Sami swoi". W kolejnych dniach w tym cyklu zostaną wyświetlone "Miś" i "Seksmisja".

20 czerwca będzie okazja do rozmowy z Johnem Irvinem, reżyserem "Psów wojny", "Wdów" czy "Mgnienia". A w Studiu Festiwalowym - do dyskusji z ekipą serialu "Ojciec Mateusz" połączonej z pokazem fragmentów tego serialu. W Teatrze Dramatycznym zaplanowano benefis 45-lecia pracy artystycznej Jana Nowickiego, w jego ramach wystąpi Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej. w NovymKinie Przedwiośnie coś dla dzieciaków: skierowany do nich program filmowy z elementami edukacyjnymi dla najmłodszych. Tam też zaplanowano wykład "Rewolucja technologiczna w przemyśle filmowym" Teda Schilowitza z firmy RED Digital Cinema.

Odbędzie się też przedpremierowy pokaz filmu "Fenomen" Tadeusz Paradowicza - większość scen była kręcona w Płocku. A z cyklu "Prawda i fabuła" zostanie pokazany "Pianista" Romana Polańskiego i dokument "Władysław Szpilman 1911-2000" w reż. Marka Drążewskiego.

To właśnie Polański ma być największą gwiazdą festiwalu. Organizatorzy liczą, że słynnemu reżyserowi uda się wyrwać z planu filmowego w Niemczech - aktualnie pracuje tam nad thrillerem politycznym "The Ghost" z Piercem Brosnanem i Ewanem McGregorem.

Tego dnia w Małachowiance odbędą się otwarte warsztaty filmowe "Montaż w filmie" prowadzone przez zawodowców z Polskiego Stowarzyszenia Montażystów.

W kolejnej odsłonie cyklu "Prawda i fabuła": "Prymas. Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk i "Zawód: Prymas Polski" Anny Pietraszak oraz "Casablanka" Michaela Curtisa i "Powrót do Casablanki" Małgorzaty Dago.

Natomiast jako główne wydarzenie ostatniego dnia festiwalu organizatorzy reklamują koncert piosenki filmowej i galę z okazji 100-lecia polskiego filmu w studiu festiwalowym. M.in. Anna Dereszowska, Lech Dyblik, Tomasz Stockinger czy Joanna Trzepiecińska zaprezentują takie utwory, jak choćby "Nim wstanie dzień" z filmu "Prawo i pięść", "Miłość ci wszystko wybaczy" ze "Szpiega w masce", "Pamiętasz, była jesień" z "Pożegnania" czy "Baby, ach te baby" z "Zabaweczki".

Będzie okazja wziąć udział w planie filmowym, nad którym ma czuwać reżyser Krzysztof Lang.

Jeszcze nie wiadomo, którego dnia z płockimi fanami kina spotka się Andrzej Żuławski - twórca choćby filmów "Trzecia część nocy", "Wierność" czy "Błękitna nuta".

Na zdjęciu: Jan Nowicki w filmie "Jeszcze nie wieczór"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji