Artykuły

W kulturze nie ma wakacji

Pomimo okresu wakacyjnego w poznańskim życiu kulturalnym stale dzieje się coś nowego. W większości są to przygotowania na otwarcie sezonu - ale nie tylko.

I tak: Opera im. Stanisława Moniuszki przygotowuje premierę "Orfeusza i Eurydyki" Ch. W. Glucka w niecodziennej scenerii - poznańskiego Muzeum Narodowego. Rzecz przygotował muzycznie i poprowadzi dyr. Mieczysław Dondajewski, wyreżyserował Janusz Nyczak, a autorką scenografii jest Ewa Starowieyska, choreografii zaś Henryk Konwicki. Ponadto Opera zapowiada od 12 września Tydzień Oper Włoskich, które zainauguruje "Aida" (potem będą "Madame Butterfly", "Cyganeria", "Gioconda", i inne). Wszystkich melomanów zainteresuje też wiadomość, że 21 w "Cyganerii" i 23 w "Don Carlosie" gościnnie wystąpi światowej sławy bas Kolos Kovacs. Będą to jedyne jego występy w Polsce!

Następnie odwiedzi Poznań i na scenie Opery wystąpi Wrocławski Teatr Pantomimy. Przywiezie on swój XV program: "Spór" według libretta i w reżyserii oraz układzie choreograficznym Henryka Tomaszewskiego do muzyki Haendla i Purcella oraz motywów muzyki ludowej. Następnie Poznański Teatr Tańca - Balet Poznański Conrada Drzewieckiego wystawi "Epitafium dla Don Juana" w układzie choreograficznym i do collage'u muzycznego Conrada Drzewieckiego - oraz "Divertimento" do muzyki Beli Bartoka.

Poznańskie Muzeum Historii Ruchu Robotniczego przygotowuje na Święto Trybuny Ludu wystawę, która eksponowana będzie w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki na początku września. Nosi ona tytuł "Ideowe poprzedniczki Trybuny Ludu" i ukazuje prasę: rewolucyjną od "Równości" z roku 1879, poprzez "Czerwony Sztandar", "Przedświt", "Robotnika", wydawnictwa konspiracyjne do prasy Polski Ludowej. Autorem wystawy są Zygmunt Paterczyk i Eugeniusz Śliwiński. Równocześnie przygotowywana jest wystawa "Postępowe i rewolucyjne tradycje Poznania i Wielkopolski" dla Muzeum Ruchu Rewolucyjnego w Płowdiwie (Bułgaria). Składają się na nią fotografie i fotokopie obrazujące postępowe ruchy społeczne od Powstania Kościuszkowskiego i następnych powstań narodowych, okres zaborów, walkę z okupantem hitlerowskim i wreszcie budowę Ludowej Polski. Autorką wystawy jest Anna Krygier.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji