Artykuły

Słowacki ciągle intrygujący

Przyznajmy się bez bicia - większość z nas zwykła uważać Słowackiego, owszem, za poetyckiego geniusza, ale jednocześnie za nieporadnego maminsynka. Tymczasem wystarczyło posłuchać paru dysput i wykładów podczas konferencji mu poświęconej, by uznać, że Słowacki pod wieloma względami zostawiał w tyle mu współczesnych

W piątek w Białymstoku kończy się międzynarodowa, bardzo ciekawa konferencja naukowa pt. "Piękno Słowackiego". Na zaproszenie Zakładu Filologii Uniwersytetu w Białymstoku przyjechało tu ponad 120 literaturoznawców z Polski i zagranicy. Okazją jest przypadająca w tym roku 200. rocznica urodzin i 160. śmierci polskiego wieszcza.

Uczestnicy konferencji przedstawili wiele propozycji odczytania jego twórczości, zaprezentowali też mnóstwo ciekawostek nieznanych przeciętnemu zjadaczowi chleba (kto wie, że Słowacki jako jeden z pierwszych polskich artystów grał na giełdzie, inwestował w koleje brytyjskie, malował ciekawe akwarele, podróżował tak intensywnie, że dziś można byłoby go uznać za globtrotera, a fizycznie bardziej angażował się w powstanie listopadowe niż Mickiewicz?). Naukowcy w jednym byli zgodni: Słowacki był wyjątkowo współczesnym poetą, a przez to bliższym nam niż inni twórcy romantyczni.

- To poeta o ogromnej ciekawości poznawczej, wymagający od czytelnika myślenia i wyobraźni. Idealny patron dla nowego romantyzmu - mówiła prof. Alina Kowalczykowa z Instytutu Badań Literackich PAN.

Dodać trzeba, że białostocka sesja jest też wyrazem starań pracowników Zakładu Literatury Oświecenia i Romantyzmu o nadanie naszemu uniwersytetowi imienia Juliusza Słowackiego.

W trakcie konferencji podzielonej na kilka jednoczesnych sesji tematycznych odbywały się również imprezy towarzyszące - spotkania, spektakle oraz wystawy (organizowane w Teatrze Dramatycznym i w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Giedroycia). W tym ostatnim miejscu (gdzie zorganizowano wczoraj także Noc w Bibliotece) oglądać można wystawę poświęconą Słowackiemu. Zebrano tam m.in. rozmaite reprinty, stare wydania książek poety, rękopisy.

Dokładny program konferencji otwartej dla wszystkich - gazeta.miasta.pl/bialystok

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji