Artykuły

Radom. "Edyp" Wyszomirskiego w antycznych maskach

W Powszechnym kolejna premiera. Tym razem zobaczymy "Króla Edypa" w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. Spektakl oparty jest na nowym przekładzie antycznego dzieła, napisanym przez Marcina Sosnowskiego. Tekst na potrzeby sceny opracował zaś Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego im. Kochanowskiego.

Historię "Króla Edypa" z dramatu Sofoklesa zna chyba każdy. Wyrocznia przepowiada mu w dzieciństwie, że w przyszłlości doprowadzi do śmierci swojego ojca Lajosa oraz weźmie ślub z własną matką - Jokastą. Rodzice, chcąc uniknąć strasznego losu, porzucają swojego potomka. Dziecko jednak przeżyje, a proroctwo stanie się faktem. Edyp zabija ojca oraz żeni się ze swoją rodzicielką, stając się zarazem władcą łeb. Niestety, nie jest mu dane być szczęśliwym.

Wyszomirski zapowiada, że jego spektakl będzie dynamiczny, energetyczny i bez antycznego patosu. Aktorzy posłużą się współczesnym językiem, dlatego przedstawienie ma być bliższe dramatowi egzystencjalnemu. - Staramy się mówić o cierpieniu i wszystkich jego aspektach, uzmysłowić, czym jest władza, jak można jej użyć i jak można jej ulec. Chcemy pokazać, że może mieć ogromną niszczycielską siłę - tłumaczy reżyser.

To, co zobaczymy na scenie, momentami przypominać ma koszmar senny. Aktorzy przy użyciu np. kamieni zbudują opisane w dramacie sytuacje. Świat króla Edypa przedstawiony zostanie także za pomocą polifonii dźwiękowej - stukotów czy uderzeń.

Aktorzy, podobnie jak w dramatach antycznych, założą na twarz maski. Ten, kto w danej scenie ją zdejmie, będzie przejmować polemikę. Jak mówi Wyszomirski, tego rodzaju zabieg konstruowania rzeczywistości scenicznej na oczach widowni pozwoli na wzięcie w nawias historii Edypa i nada jej uniwersalny wymiar.

Na scenie zobaczymy: Krzysztofa Prałata, Pawła Wiśniewskiego oraz trzech nowych aktorów w teatralnym zespole, czyli Macieja Zacharzewskie-go, Honoratę Witańską i Juliusza M. Kubiaka.

"Premiera spektaklu "Król Edyp" w sobotę o godz. 19 w Teatrze Powszechnym im. Kochanowskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji