Artykuły

Toruń. Premiera Sceny Inicjatyw Aktorskich w Baju

O podróży, która uczy najważniejszych rzeczy w życiu opowiadać będzie najnowsze przedstawienie przygotowywane w Baju Pomorskim. 24 maja odbędzie się premiera "Wschodu i zachodu słonia" na podstawie książeczki Joanny Klary Teske.

Spektakl powstaje w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, a inicjatywę tę podjęli Anna Katarzyna Chudek, Mariusz Wójtowicz oraz Dominika Miękus. Ta ostatnia znalazła książkę, która zainspirowała artystów do pracy. Reżysersko aktorów wspiera Ireneusz Maciejewski.

Główną bohaterką przedstawienia jest Mała Słoniczka, która wraz ze swoim przyjacielem Małpkiem wyrusza w podróż. Na drodze spotkają oni wiele miłych i niemiłych postaci oraz sporo się nauczą.

- To jest bajka o dorastaniu, dojrzewaniu, odpowiedzialności, przyjaźni i innych ważnych rzeczach w życiu - mówi Anna Katrzyna Chudek.

- Słoniczka dowiaduje się na przykład, że czasem trzeba pokochać tych, którzy wcale nam się nie podobają - dodaje Dominika Miękus. - Uświadamia też sobie, że nigdy nie należy się poddawać i trzeba mocno wierzyć, że uda się pokonać trudności. Przede wszystkim jednak nie można zapominać, że zawsze są tacy, którzy nas kochają. Jest to więc właściwie filozoficzny tekst.

Radość Mała Słoniczka wyraża poprzez unoszenie się nad ziemią, zaś kiedy jest nieszczęśliwa, zatapia się w piasku pustyni. I choć przedstawienie adresowane jest głównie do najmłodszej widowni, twórcy sądzą, że tematy w nim poruszane sprawią, iż będzie to spektakl dla każdego.

Scenografia zaprojektowana przez Dariusza Panasa podkreślać będzie podróżniczy charakter przedstawienia. Na scenie pojawią się kufry, skrzynie, walizy i one tworzyć będą "małe światy". Ciekawie zapowiadają się również lalki. Mają one raczej przypominać dziecięce przytulanki niż lalki teatralne.

- Mamy nadzieję, że będzie to przytulny, kameralny spektakl - stwierdza Mariusz Wójtowicz.

Twórcy liczą, że na premierę uda się zaprosić Joannę Klarę Teske i przedstawienie połączone zostanie z promocją jej książki. Planowana jest również wystawa projektów scenograficznych Dariusza Panasa, z których każdy jest odrębnym dziełem sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji