Artykuły

Gdańsk. Finał konkursu "rezydencja/premiera 2009" w Żaku

4 września 2008 roku Klub Żak ogłosił ogólnopolski konkurs na projekt spektakli (solo, duet, grupa/teatr) z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. 30 i 31 maja zostanie zaprezentowany czwarty spośród pięciu zwycięskich projektów.

Będzie to spektakl "Nie deptać trawnika" grupy teatralnej w składzie: Arkadiusz Drawc, Marek Elsner, Larysa Grabińska, Maria Miotk, Barbara Pędzich, Katarzyna Szutowicz (na zdjęciu).

Celem konkursu jest wspieranie, prezentacja oraz promocja tancerzy i teatrów tańca, w szczególności debiutantów, a także konfrontacja różnych technik tańca współczesnego (teatru ruchu) szeroko pojętego, wygenerowanie nowych twarzy i odkrywczych zjawisk na tanecznym rynku.

Do konkursu zgłoszono szesnaście projektów, w tym połowę stanowiły trójmiejskie przedsięwzięcia (konkurs miał charakter ogólnopolski i wszystkie projekty były traktowane jednakowo, bez względu na siedzibę artysty). Siedem projektów (w tym trzy trójmiejskie) zostało poddanych ocenie komisji złożonej z pracowników programowych Klubu. Ocenie podlegały wyłącznie same projekty zgłoszonych spektakli (na podstawie opisu i kosztorysu). W konkursie nie było kryterium doświadczenia, stażu na scenie, dorobku artystycznego etc.

"Nie deptać trawnika"

"Zainspirowani życiem i ideologią hippisów lat'60 rozpoczęliśmy refleksyjną dyskusję. Kim byliby hippisi XXI wieku? Może my nimi jesteśmy? Zadaliśmy sobie pytanie czy godzimy się z takim a nie innym porządkiem rzeczywistości społecznej. Już wiemy, że zostaliśmy wrzuceni w system, z którego nie ma ucieczki (hippisi próbowali uciec - bezskutecznie, w zamian za to system włączył w konsumpcyjny obieg elementy ich tożsamości). Ale my nie chcemy, by szybkość, zmienność, nachalność, powierzchowność, które jawią nam się wokół, pochłonęły nas totalnie. Świadomie wkroczyliśmy w proces, w którym dokonaliśmy próby odwrócenia się od powszechności. Zwróciliśmy się ku sobie. Zaakceptowaliśmy stan bycia u siebie, w zgodzie ze sobą. I już wiemy, że możliwe jest zachowanie siebie nawet w świecie, w którym łatwo się pogubić. Na powrót otwieramy się ku niemu. Ze spokojem i ufnością. Odnajdując zgodę na siebie, wyrażamy zgodę światu."

O artystach:

Arkadiusz Drawc - urodzony w 1987 roku. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdyni-Orłowie. Obecnie student Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w Gdańsku. Zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na ilustrację do bajki (2006), Stypendium Artystyczne Wójta Gminy Szemud, wyróżnienia w innych konkursach malarskich. W swoim dorobku ma autorskie wystawy fotografii; autor projektu scenografii do spektaklu "Panna Młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak..."; finalista ,,Kaszubskiego Idola 2008''. Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ZDARZENIA; członek Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koleczkowianie ''. Uczestnik warsztatów tańca współczesnego PARALEL.

Marek Elsner - urodzony w 1982 w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wielkopolskim i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego ze specjalizacją: Ceramika Artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Dwukrotny laureat Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w rozmaitych galeriach. Brał udział w plenerach ceramiki i rzeźbiarstwa. Laureat wielu konkursów m. in. Światowego Konkursu Designboom "Ceramic for breakfast" 2007 (udział w wystawie końcowej stu najciekawszych projektów), II miejsce w konkursie na statuetkę (ceramika) dla VI Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia - Tczew - Europa 2005 oraz Grand Prix Radowo 2005 - nagroda za najciekawszą pracę plenerową. W latach 1999 - 2002 członek Zespołu Tańca Ludowego "Gorzowiacy"; tancerz, grafik, performer w spektaklach Maybe Theatre Company; w latach 2006 - 2008 aktor Stowarzyszenia Teatralno- Edukacyjnego "Wybrzeżak"; uczestnik warsztatów tanecznych w ramach projektu: Międzynarodowy Po-Most Artystyczny (Gdynia), prowadzący Jacek Krawczyk; Grace Gospel Choir (Sopot) pod dyrekcja J. Klekowieckiej -tenor; uczestnik prezentacji powarsztatowej (taniec współczesny) "Świat zastępczy" Klub Żak, prowadzący Katarzyna Chmielewska oraz Gdańskiej Korporacji Tańca 2008 "Miejscy nomadowie" (choreografia Katarzyna Chmielewska).

Larysa Grabińska - tancerka, studentka MSU na UG (kierunek - pedagogika), absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim (klasa fortepianu), dyplom instruktora tańca. Pierwsze doświadczenia taneczne zdobywała w zespole tańca nowoczesnego w Lidzbarku Warmińskim, prowadzonym przez Krystynę Grabińską. Wielokrotna uczestniczka międzynarodowych warsztatów tanecznych: Gdańsk, Bytom, Kielce, Olecko. Największy wpływ na jej kondycję i świadomość taneczną wywarli: Aleksandra Pietrzykowska (Kielecki Teatr Tańca), Anna Haracz, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska, Magdalena Rogalska (taniec towarzyski), Thierry Verger (jazz underground). Współtworzyła spektakle "Między myślą a słowem" z Zuzanną Kolką i Tomkiem Danilukiem (2007), "Panna młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak..." z Marią Miotk (2008), "Mem" z Teatrem Tańca UG (2008).

Maria Miotk - tancerka, magister filozofii i studentka kulturoznawstwa UG. Od 2005 roku tańczy w spektaklach choreografów Teatru Okazjonalnego, a od marca 2009 roku w balecie Państwowej Opery Bałtyckiej. Jak dotąd stworzyła trzy autorskie spektakle: powstały dzięki stypendium Województwa Pomorskiego dla twórców kultury: "Tierra de Luz" - solo łączące technikę tańca współczesnego z muzyką i tańcem flamenco, duet z Larysą Grabińską pt. "Panna Młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak..." inspirowany obrazem Marcela Duchampa, oraz improwizację "7 linijek". Od trzech lat współpracuje jako instruktor flamenco i techniki tańca ze szkołą La Pasion, a w gdyńskiej YMCA prowadzi zajęcia z tańca współczesnego dla dzieci. Od dwóch lat jest także nauczycielką flamenco w gdyńskim Centrum Aktywności Seniora. Posiada także doświadczenie w tańcu irlandzkim i capoeirze. Brała udział w wielu projektach (Heart of Ireland, Cool - Tour, Fabryka Papieru) i warsztatach w kraju i za granicą między innymi u Alicii Marquez, Miguela Vargasa, Teo Barei, Thierrego Vergera, Slavy Krichmarieva i Marcela Leemana.

Barbara Pędzich - edukację taneczną rozpoczęła od tańca towarzyskiego, który trenowała przez 8 lat, uzyskując klasę C w tańcach standardowych, oraz B w latynoamerykańskich. Następnie przez 4 lata tańczyła w zespole tańca współczesnego "DASH" działającym przy Kętrzyńskim Domu Kultury pod kierunkiem Agnieszki Kubickiej. Jest absolwentką Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu o specjalności taniec współczesny. Była tancerką kaliskiego zespołu tańca współczesnego "Studnia" prowadzonego przez Annę Wytych - Wierzgasz. Największy wpływ na jej rozwój w dziedzinie tańca współczesnego mieli Witold Jurewicz, Jacek Owczarek oraz Anna Wytych - Wierzgasz. Uczestniczyła w warsztatach, projektach, festiwalach, działaniach taneczno - aktorskich na terenie Polski. Obecnie związana z Teatrem Tańca UG.

Katarzyna Szutowicz - pierwsze doświadczenia taneczne zdobywała w Teatrze Tańca Tedete prowadzonym przez Monikę Rudowską w Olsztynie. Wraz z rozpoczęciem studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim zaangażowała się w działalność Teatru Tańca UG założonego przez Anię Rechlewską. Od kilku lat uczestniczy w projektach przygotowanych przez teatr, do najważniejszych zalicza spektakle "ONE SĄ" i "MEM". Rozwija się tanecznie pod okiem doświadczonych członków teatru a także uczestniczy w warsztatach m. in. na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji