Artykuły

Kielce. Premiera KTT na otwarcie Festiwalu Tańca

"Sny" w choreografii Jacka Tyskiego [na zdjęciu] to najnowsza premiera Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl otworzy w czwartek IX Festiwal Tańca Kielce 2009.

- Ten spektakl nie opowiada konkretnej historii, składa się natomiast z pięknych, plastycznych obrazów. Inspiracją dla choreografa były marzenia senne - zachęca do obejrzenia Elżbieta Szlufik-Pańtak, dyrektorka Kieleckiego Teatru Tańca.

Autorem choreografii jest Jacek Tyski, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie i Szkoły Baletowej w Hamburgu. Tańczył w Jeun Balet de France, a następnie w zespole Johna Neumeiera w Hamburgu, Compania National de Danza-Nacho Duato i w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Jego żywiołem jest taniec współczesny. Spełnia się jako choreograf. Jego spektakl "For a While" zakwalifikował się do XXI Konkursu dla Młodych Choreografów w Hanowerze. Kostiumy zaś opracowała Tijana Tyski.

Spektakl otwiera IX Festiwal Tańca Kielce2009. Podczas tegorocznej imprezy organizatorzy zapraszają na "Wieczór filmowy. Kino tańca", podczas którego zobaczymy m.in. "The Rain" w reżyserii i choreografii Pontusa Lindberga oraz "Siedem Bram Jerozolimy", zapis koncertu z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereekie-go w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, podczas którego do choreografii Elżbiety Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka zatańczyli tancerze Kieleckiego Teatru Tańca. Ponadto podczas festiwalu organizatorzy pokażą tańce różnych narodów, m.in. taniec indyjski, irlandzki, bułgarski, macedoński, hawajski i węgierski oraz spektakle francuskich choreografów. Zobaczymy: "Around Midnight" Jeana-Claude Marignale'a wwykonaniu Zespołu Jean-Claude Marignale Cie z Francji oraz "Scarlet" Thierry'ego Vergera w wykonaniu Zespołu Modal Dance Company Thierry

Verger z Francji. Tegoroczny festiwal zakończą V Otwarte Mistrzostwa Okręgu Świętokrzyskiego Grup Tanecznych Cheerleaders oraz VIII Wiosenny Turniej Tańca Disco & Cheerleaders.

W czasie festiwalu tancerze i miłośnicy tańca będą też zgłębiać swoje umiejętności na XVI Międzynarodowych Warsztatach Tańca Jazzowego. Nąjróżniejszych technik jazzu będą uczyć choreografowie z całego świata.

Podczas festiwalu w foyer Dużej Sceny Kieleckiego Centrum Kultury będzie można zobaczyć wystawę fotografii Juliusza Multarzyńskiego z koncertu z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Początek spektaklu w czwartek o godz. 19 na premierowej scenie Kieleckiego Teatru Tańca przy pl. Moniuszki 2B. Bilety kosztują od 25 do 45 zt.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji