Artykuły

Warszawa. Koncert jubileuszowy Magdy Umer w Polonii

Z okazji przypadającego w tym roku 40-lecie pracy artystycznej Magdy Umer, artystka wykona swoje utwory podczas wtorkowego koncertu w Teatrze Polonia w Warszawie.

Z okazji przypadającego w tym roku 40-lecie pracy artystycznej Magdy Umer, artystka wykona swoje utwory podczas wtorkowego koncertu w Teatrze Polonia w Warszawie.

Koncert Magdy Umer jest częścią Tygodnia Muzycznego zainaugurowanego w piątek w Teatrze Polonia koncertem Piotra Machalicy. Oprócz Umer, publiczność Polonii usłyszy także koncerty m.in. Katarzyny Groniec i Hanny Banaszak.

Umer zaśpiewa we wtorek swoje najbardziej popularne utwory przy akompaniamencie pianisty Wojciecha Borkowskiego.

- Magda śpiewa prawdziwie (...). Istnieje harmonia między tym co myśli, co czuje, co zdecydowała wyrazić - a tym co widzimy i słyszymy - uważa Krystyna Janda, przyjaciółka Magdy Umer oraz właścicielka Polonii.

- Od dawna wiedziałam, że istnieje na świecie stworzenie zielonookie jak Magda Umer. (...) Szepcząc swym ekspresjonistycznym szeptem i świdrując seledynowym spojrzeniem, Magda potrafi wywołać u publiczności - zarówno młodej, rozwichrzonej, jak i całkiem dorosłej - skupienie graniczące niemal z hipnozą - pisała o Umer Agnieszka Osiecka.

Jeremi Przybora podkreślał, że ceni sobie u Magdy Umer "lekceważenie organizowania sobie kariery".

- Właściwie od razu po swoich pierwszych sukcesach ustawiła się do tych spraw w ten sposób, kiedy jako młodziutka, zjawiskowa właściwie pieśniarka zasłynęła "Koncertem jesiennym na dwa świerszcze i wiatr w kominie". Mogła wtedy iść za tym uderzeniem i organizować sobie karierę. Ale ona to kompletnie zlekceważyła, ponieważ to co ją interesuje w sztuce, to co jej się podoba, jest obce wszelkiej modzie - mówił Przybora.

- Między ciszą i jej śpiewaniem jest niewielka różnica, ale na Państwa korzyść - uważa poeta, przyjaciel artystki, Andrzej Poniedzielski.

Magda Umer to nie tylko piosenkarka, ale także m.in. scenarzystka i reżyserka. Jest absolwentką Wydziału Filologii Polskiej UW.

Połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło,

że upowszechniła się moda na piosenkę poetycką. Jej kariera

rozpoczęła się w 1969 r. Została wówczas laureatką I nagrody na

festiwalu FAMA. Otrzymała ją również w 1970 r.

Artystka nagrała kilka płyt, m.in. "Koncert jesienny", "Gdzie Ty jesteś", "Wszystko skończone", "Magda Umer" "O niebieskim pachnącym groszku", "Koncert sprzed lat", "Kołysanki Utulanki" (z Grzegorzem Turnauem).

Jest autorką widowisk poetyckich tworzonych dla teatru, estrady i telewizji, programów poświęconych twórcom piosenki literackiej i studenckiej, m.in.: Elżbiecie Adamiak, Wojtkowi Bellonowi, Leszkowi Długoszowi, Markowi Grechucie, Elżbiecie Wojnowskiej, Maciejowi Zembatemu, a także Agnieszce Osieckiej, Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu, Kalinie Jędrusik, Wojciechowi Młynarskiemu, Sewerynowi Krajewskiemu.

Wyreżyserowała spektakle teatralne: "Biała bluzka" w 1987 r. i "Kobieta zawiedziona" w 1994 r. (z Krystyną Jandą) oraz "Zimy Żal" 1989 r. (z Jeremim Przyborą).

Była także realizatorką estradowego programu muzycznego "Big Zbig Show" 1992 (z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego) oraz wspomnieniowego koncertu poświęconego Agnieszce Osieckiej pt. "Zielono mi" na festiwalu w Opolu w 1997 roku.

Umer jest także autorką filmów dokumentalnych (poświęconych Jeremiemu Przyborze - 1990 r. i Andrzejowi Nardellemu - 1991 r.) a także telewizyjnych wywiadów - "Rozmów o zmierzchu i świcie" (z Agnieszką Osiecką, 1996), "Dziecko szczęścia - czyli wiosna, lato, jesień, zima" - z Jeremim Przyborą (1988), "Ich pierwsze miłości" (lata 2000-2002) z m.in. Stefanią Grodzieńską, Jeremim Przyborą, Wojciechem Mannem, Krystyną Jandą, Grzegorzem Turnauem, Marylą Rodowicz, Martą Meszaros, Januszem Gajosem.

Jej ostatnim przedstawieniem jest, napisany wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim "Chlip Hop", który od stycznia 2007 r. grany jest w Teatrze Ateneum. Również z Andrzejem Poniedzielskim, od października 2006 roku, na łamach Wirtualnej Polski prowadzi blog pod tym samym tytułem.

W lutym 2009 r. nakładem wydawnictwa TRIO ukazała się książka pt. "Jak trwoga to do bloga", będąca zbiorem internetowej korespondencji od początku istnienia bloga do grudnia 2007 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji