Artykuły

Nowy Sącz. Niezwykły "Cesarz Atlantydy" z Opery Krakowskiej

Premierą "Cesarza Atlantydy" Victora Ullmanna w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal i XIII Konkurs im. Ady Sari w Nowym Sączu.

W Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" do rywalizacji przystąpiło wczoraj ponad 70 młodych śpiewaków z kilkunastu krajów. Jury, któremu tradycyjnie przewodniczy prof. Helena Łazarska, rozpoczęło przesłuchania. Konkurs odbywa się w trzech etapach. Zwycięzców poznamy w najbliższą sobotę podczas koncertu laureatów. Na najlepszych czekają główne nagrody - po 22 tys. zł (osobno głosy żeńskie i męskie).

Początek festiwalu należał do Opery Krakowskiej. Zaprezentowała ona spektakl niezwykły z kilku powodów. "Cesarz Atlantydy lub odmowa śmierci" - utwór ten skomponował w obozie koncentracyjnym w Teresinie Victor Ullmann, czeski twórca pochodzenia żydowskiego. Libretto napisał jego przyjaciel Peter Kien. Obaj autorzy zginęli w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w 1944 r. Ich dzieło ocalało z wojenne pożogi dzięki jednemu z więźniów. Po wielu latach zostało odnalezione w Londynie.

W Polsce widowisko to - filozoficzną i metafizyczną przypowieść o zmaganiach między życiem a śmiercią, z wieloma symbolicznymi odniesieniami do rzeczywistości wojennej - po raz pierwszy wystawiła Warszawska Opera Kameralna. W Krakowie wyreżyserowała je Beata Redo-Dobber.

W sądeckiej premierze w partiach solowych wystąpili m.in. laureaci wcześniejszych Konkursów im. Ady Sari: Anna Lubańska, Agnieszka Tomaszewska, Adam Zdunikowski i Stanisław Kierner.

W sobotę w "Sokole" obejrzeliśmy "Łucję z Lammermoor" Gaetano Donizettiego w wykonaniu teatru z Debreczyna na Węgrzech (reżyseria Marco Spada). W tytułowej roli wystąpiła koreańska śpiewaczka Jee Hye Sohn.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji