Artykuły

Bydgoszcz. Dziś inauguracja XVI Festiwalu Operowego

Tradycją festiwalu operowego jest już, że pierwsze przedstawienie pokazują gospodarze. Tak będzie i tym razem. Zespół Opery Nova 18 i 19 kwietnia zaprezentuje operę "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego.

Przedstawienie wyreżyseruje Krzysztof Nazar. Ciekawostką może być fakt, że reżyser jako pierwszy zażyczył sobie, iż chce pracować z artystami minimum 2 miesiące przed spektaklem. Jakie będą tego efekty, przekonamy się już 18 kwietnia. Za pulpitem dyrygenckim stanie, co nie zdarza się dość często, kobieta, czyli Iwona Sowińska.

Nie zabraknie również gości z zagranicy. Zespół Nationaltheater z Mannheim przywiezie balet zatytułowany "Na ty z Wolfgangiem, Arnoldem i Józefem". Autorami inscenizacji i choreografii do przedstawienia są: Kevin O' Day i Robert Glumbek.

Będzie też oferta dla tych, którzy nie lubią klasycznej opery. W tym roku zrezygnowano co prawda z musicalu, który pojawiał się w latach minionych, ale zastąpiono go równie atrakcyjną propozycją. Opera Śląska w Bytomiu przywiezie bowiem "Carmina Burana". Na scenie pojawią się zaś między innymi akrobaci i zespół breakdance.

Operę Carla Marii von Webera - "Wolny strzelec". Festiwalowej publiczności spektakl zaprezentuje Teatr Wielki w Łodzi. Natomiast poznański Teatr Wielki przywiezie "Tannhäusera". Zespół "Compania Antonio Gades" z Hiszpanii pokaże dwa przedstawienia inspirowane hiszpańskim flamenco: 2 maja "Carmen", natomiast dzień później na zakończenie XVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego - "Krwawe gody. Suite flamenca". Bilety na występy zespołu z Hiszpanii rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

Podczas festiwalu operowego będziemy mogli podziwiać nie tylko doświadczonych artystów, ale również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Na scenie zobaczymy bowiem studentów uczelni muzycznych. I tak 27 kwietnia studenci wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprezentują "Wiedeńską krew" Joanna Straussa. "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprezentują festiwalowej publiczności studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Natomiast w wykonaniu studentów wydziału wokalno-aktorskiego z Akademii Muzycznej w Gdańsku zobaczymy przedstawienie "Stara panna i złodziej" Giana Carlo Menottiego. Bilety na spektakle z udziałem studentów kosztują 20 zł.

Tradycyjnie już będzie możliwość obejrzenia znanych oper na dvd. "Zamek księcia Sinobrodego", jedyną operę Beli Bartoka zobaczymy 20 kwietnia. Dwa dni później "Turandot". W postać Calafa wcieli się Placido Domingo. Natomiast 24 kwietnia balet Arama Chaczaturiana "Spartakus" w mistrzowskim wykonaniu baletu Teatru Boloszoj w Moskwie. Wstęp na pokazy operna dvd jest bezpłatny. Organizatorzy proszą jednak, by odbierać bilety, żeby zorientować się, jakie będzie zainteresowanie na poszczególne spektakle.

Bilety na poszczególne przedstawienia operowe można kupować w kasach Opery Nova przy ul. Focha. Kosztują w zależności od sektorów 40,70 i 110 złotych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji