Artykuły

Białystok. "Fizjotopia" - premiera nowego teatru

Autorami tego niesamowitego widowiska są dwaj białostoccy twórcy: Robert Drobniuch i Tomasz Gilewicz.

Uważamy, że w Białymstoku jest mnóstwo miejsc, które noszą w sobie piękną zagadkę i inspirują do różnych działań. Jednym z nich jest kino Syrena - mówi Tomasz Gilewicz, twórca spektaklu tanecznego "Morosophus", laureat Złotych Kluczy "Kuriera Porannego"

- To miejsce magiczne i świetna przestrzeń, która pozwala na wykorzystanie wielu środków wyrazu - przyznaje Robert Drobniuch, reżyser.

Doświadczeni zapaleńcy

Ci dwaj znani już białostockiej publiczności twórcy teatralni postanowili zaadaptować salę kina Syrena i połączyć swe siły we wspólnym projekcie.

Spektakl "Fizjotopia" to perfor-mance, w którym obaj artyści wykorzystują swoje pasje, doświadczenia i umiejętności związane z tańcem i sztuką lalkarską.

Na scenie wystąpią: Katarina Smaczna-Fejesova (aktorka znana z "Salome") i Marcin Dąbrowski (jej kolega z białostockiej Akademii Teatralnej). Szeregi zespołu zasilą profesjonalni tancerze: z breakdan-ce'owej grupy White HillSide Breakers (WHSB) i DanceOFFni.

Z działaniami aktorów współgrać będą projekcje wideo zrobione przez Krzysztofa Kiziewicza, założyciela grupy wideo art Alco.Dudes, współtwórcy projektu "Morosophus".

W gąszczu kabli

Tytułowa "Fizjotopia" to metropolia XXI wieku, w której otoczeni jesteśmy szklanymi biurowcami, stalowymi hipermarketami, ślimakami ulic i linii elektrycznych. Twórcy przyrównują człowieka do zwierzęcia żyjącego w miejskiej dżungli, gdzie nie ma miejsca na miłość, wrażliwość i bezinteresowność, a tylko na agresję, która staje się jedynym sposobem na przetrwanie.

- Człowiek jest tutaj małym elementem wielkiej całości, całkowicie z nią zespolonym i jej podporządkowanym - mówi Drobniuch. - Zniewolonym przez biurokratyczną machinę, technologiczny postęp i natłok informacji.

Sięgnęli po Arystotelesa

Scenariusz "Fizjotopii" jest inspirowany starożytnymi tekstami: "Fizjologiem" anonimowego autora, "O właściwościach zwierząt" Klaudiusza Eliana i "Zoologią" Arystotelesa.

- W kontekście rozważań nad naturą ludzką oraz kondycją współczesnego człowieka brzmią one zaskakująco aktualnie - uważa Drob-niuch.

"Fizjotopia" zainauguruje działalność Teatru Kolegtyw, założonego przez Roberta Drobniucha i Tomasza Gilewicza przy Stowarzyszeniu Artystycznym Kolegtyw.

- Na pewno będzie to grupa skupiona wokół białostoczan i wykorzystująca różne środki wyrazu, głównie lalki, taniec i wideo art - zaznaczają reżyserzy.

Spektakl "Fizjotopia" młodzi ludzie zrealizowali przy pomocy funduszy ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz przy wsparciu finansowym prezydenta miasta Białegostoku, urzędu marszałkowskiego oraz Fundacji J&S Pro Bono Poloniae.

Premiera w kinie Syrena odbędzie się 25 kwietnia (w niedzielę), o godz. 19. Kolejne spektakle: 26, 27, 28 kwietnia (również o godz. 19). Pokaz nie jest biletowany. Bezpłatne wejściówki można zarezerwować drogą mailową: kolegtyw.artystyczny@gmail.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji