Artykuły

Wrocław. Meredith Monk na Festiwalu Giving Voice

Światowej sławy wokalistka Meredith Monk (na zdjęciu) zmieniła swój kalendarz koncertów, aby przyjechać na wrocławski festiwal Giving Voice - organizowany po raz pierwszy w Polsce w roku Jerzego Grotowskiego przez Centre for Performance Research z Walii i Instytut Grotowskiego we Wrocławiu.

Będzie to unikalne spotkanie praktyków i badaczy zagadnień związanych z głosem oraz "żywych źródeł" tradycyjnych kultur muzycznych z najodleglejszych zakątków świata.

Kilkaset osób weźmie udział w warsztatach prowadzonych przez mistrzów pracy nad głosem i praktyków z Ameryki Północnej, Korsyki, Gruzji, Gwinei, Armenii, Iranu, Włoch, Kurdystanu, Mongolii, Palestyny, Austrii, Polski, Sardynii, Serbii, Hiszpanii, Ukrainy oraz Walii. Przewidziano także projekcje filmów i spotkania z twórcami. Organizatorzy mają twórcze podejście do problemu bariery językowej: np. mongolski pieśniarz-nomada Tserendaava mówić będzie do publiczności podczas spotkania po mongolsku, a tłumaczenie na żywo realizowane zostanie za pośrednictwem skype'a z Wielkiej Brytanii.

Niektórzy goście zaproszeni z koncertami na Giving Voice, na co dzień nie podróżują. Jak La Kaita - Cyganka z Hiszpanii i jej koledzy - wykonawcy cante jondo [kante hondo] (z La Kaitą mogliśmy spotkać się w głośnym filmie Tony Gatlifa, "Wengo"). Wszyscy, których interesują odmiany flamenco czekają z niecierpliwością na ten występ we Wrocławiu. Badacze pieśni cenią ich jako źródło dawnych technik wykonawczych, ale zespół nie nagrał dotąd ani jednej płyty. Prawdopodobnie taka płyta zostanie zrealizowana podczas koncertu we Wrocławiu, w klubie Mleczarnia.

Po raz pierwszy przyjedzie do Wrocławia znana na świecie nauczycielka emisji głosu ze Stanów Zjednoczonych - Kristin Linklater. Jej wykłady i publikacje należą do kanonu lektur każdego, kto uczy się sztuki śpiewu lub aktorstwa na Zachodzie. Poprowadzi warsztat w oparciu o swoją książkę Freeing the Natural Voice.

Festiwal potrwa od 18 do 26 kwietnia 2009 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji