Artykuły

Szczecin. Atrakcyjne nagrody konkursu na recenzję

W jaki sposób dziś mogą funkcjonować tak różne teksty? Jak potrafi nimi mówić język współczesnego teatru? Przypominamy o konkursie literackim dla uczniów gimnazjów i liceów oraz studentów na tekst recenzujący przedstawienia "Chory z urojenia" i "Andromacha" [na zdjęciu] - jedne z ostatnich premier Teatru Współczesnego znajdujących się aktualnie w repertuarze teatru.

"Chory z urojenia" to ostatnie dzieło Moliera, które na scenę przeniósł Tomasz Obara. Komedia francuskiego komediopisarza drwi z mieszczaństwa i hipochondrii, na którą cierpi główny bohater sztuki.

"Andromacha" Racina nawiązuje do mitu greckiego, który szczegółowo opisał Eurypides. Andromacha była żoną księcia Troi - Hektora. Racine skupił się na skomplikowanych relacjach uczuciowych pomiędzy tytułową bohaterką a kilkoma innymi postaciami. Pokazał sytuację, gdzie miłość łączy się ze śmiercią, a namiętność z nienawiścią. W Szczecinie inscenizację (na zdjęciu) tego tekstu przygotowała Joanna Lewicka.

Prace konkursowe, które powinny realizować jeden z poniższych tematów: recenzja jednego spektaklu, recenzja porównawcza, esej tematyczny związany ze spektaklami - mogą powstawać zarówno w języku polskim, jak i francuskim. Oceniać je będzie jury w składzie: dr Michał Bajer i mgr Magdalena Krauze z Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawicielka Alliance Francaise, a także Kamila Paradowska i Anna Rogozińska z Teatru Współczesnego.

Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody, w tym półroczny kurs języka francuskiego ufundowany przez Alliance Francaise. Prace należy nadsyłać na mail: kamp@wspolczesny.szczecin. pli.

Konkurs potrwa do 24 kwietnia, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród -10 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji