Artykuły

Białystok. II Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3

Doskonały spektakl "Trzy razy łóżko" [na zdjęciu] Jana Jakuba Należytego w reżyserii Piotra Dąbrowskiego jeszcze niedawno można było zobaczyć na deskach Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki. Tekst Jana Jakuba Należytego wygrał w pierwszej edycji Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3 ogłoszonego przez teatr. Teraz dyrekcja teatru ogłasza drugą.

I słusznie, bo poprzednia edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nadesłano na nią aż 107 prac! A to znaczy, że piszących do szuflady (wiele z nich to z pewnością gotowe teksty do wystawienia) jest sporo. Teatr Dramatyczny właśnie takich szuka. Zasady konkursu nie uległy zmianie.

Do udziału można zgłaszać teksty mieszczące się w schemacie 1-2-3, czyli jeden akt, dwóch aktorów, trzy rekwizyty. Założenia te mogą być nieznacznie zmodyfikowane, przy czym aktów nie może być więcej niż trzy, a rekwizytów mniej niż jeden. Dopuszczalne są również jednoaktówki monodramy. Jednak teksty, które rażąco będą odbiegać od tychże założeń z góry będą skazane na porażkę. Do udziału w konkursie nie mogą też startować teksty, które wcześniej były gdzieś czytane, grane czy w jakikolwiek sposób prezentowane.

Podobnie jak w pierwszej edycji, tak i tym razem wyłonienie zwycięzcy podzielono na dwa etapy. W pierwszym - jury konkursu z szefem teatru Piotrem Dąbrowskim na czele wybierze cztery najlepsze teksty, w drugim - teksty zamienione we wstępne inscenizacje (przygotuje je profesjonalny reżyser) zostaną zaprezentowane publiczności podczas otwartego dla wszystkich pokazu. I to właśnie ona, publika zadecyduje, która sztuka wejdzie na rok do repertuaru Teatru Dramatycznego. A jest o co walczyć. Autorzy czterech najlepszych tekstów otrzymają po 1500 zł, zwycięzca dodatkowe 10 tys. zł, nagrodę, która równocześnie bezie jego autorskim honorarium.

Teksty (w trzech egzemplarzach opatrzone godłem) można nadsyłać do Teatru Dramatycznego do dnia 15 lipca, jednak organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wcześniejszego zakończenia konkursu. Warto więc na bieżąco śledzić informacje na stronie internetowej teatru www.dramatyczny.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji