Artykuły

Wiedeń. Jelinek odebrała Nobla w ambasadzie szwedzkiej

Laureatka literackiego Nobla, Austriaczka Elfriede Jelinek [na zdjęciu], odebrała w piątek [17 grudnia] nagrodę na skromnej uroczystości w ambasadzie szwedzkiej w Wiedniu.

58-letnia Jelinek odmówiła udziału w noblowskiej gali 10 grudnia, usprawiedliwiając się "fobią społeczną". "Nie jestem w takim stanie psychicznym, by wytrzymać tego rodzaju ceremonię" - tłumaczyła na kilka dni przez uroczystościami w Sztokholmie, gdzie odtworzono jedynie nagrany wcześniej na wideo jej wykład noblowski.

W ambasadzie medal i czek na 10 milionów koron szwedzkich (1,5 mln dolarów) wręczył noblistce sekretarz Szwedzkiej Akademii Horace Engdahl w obecności przewodniczącego Komitetu Noblowskiego Kjella Espmarka oraz ambasador Gabrielli Lindholm. Na uroczystości było poza tym tylko kilku fotografów.

Jelinek otrzymała nagrodę za demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach oraz "nadzwyczajną lingwistyczną pasję", jaką charakteryzuje się jej twórczość. Jest pierwszą, po Wisławie Szymborskiej (1996 r.), kobietą uhonorowaną literackim Noblem i dziesiątą pisarką w ponad 100-letniej historii nagrody.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji