Artykuły

Rycerze

Tytuł sztuki nie ma w rzeczy­wistości wykrzyknika. Wykrzyk­nik pochodzi ode mnie i służy zwróceniu uwagi na tą najśwież­szą premierę Sceny "Format". Tyle bowiem nowości pojawiło się w ostatnich dniach w tea­trach krakowskich, że "Rycerze", wystawieni na niepozornej, piw­nicznej scenie mogliby zawieru­szyć się w tej bogatej rozmai­tości teatralnej. A jest to spek­takl ze wszech miar godny obej­rzenia. Zgrabny, efektowny i po­uczający.

Ta komedia Arystofanesa, to w istocie skrócone (i złośliwe...) studium mechanizmów walki o władzę i jej sprawowanie. Trud­no przy tym odmówić autorowi przenikliwości i trafności w oce­nie zjawiska. Jego spostrzeżenia i wnioski są uniwersalne.

Reżyser Jerzy Kopczewski, zna­ny krakowianom także jako Bu­łeczka z Piwnicy pod Baranami, nie zapomniał o tym, że staro­żytne komedie prezentowano pijanej młodym winem publiczności podczas Wielkich Dionizjów wśród swawoli, sprośnych żartów i hałaśliwego rechotu. I że niefrasobliwe dowcipasy kryły złośliwe ataki na polityków i intelektualistów, oraz celną krytykę sytuacji politycznej lub społecznej. Kopczewski ożenił przy tym trochę starożytnej komedii z for­mą współczesnego kabaretu, ja­ko że ta właśnie forma szcze­gólnie nadaje się na trybunę dla wywodów retorycznych. Dla kon­trowersyjnych, czy choćby tylko zaczepnych poglądów. Ozdobił stary tekst mnóstwem prześmiesznych gagów. Wśród nich są i takie, których ten najwybitniej­szy starożytny komediopisarz na­wet nie mógłby przewidzieć, ale które z pewnością rozbawiłyby go tak, jak bawił dzisiejszych widzów w Krakowie. Na przy­kład: "Nie każda Frania służy do prania" oznajmia jeden z oby­wateli.

Na pochwałę zasługują wszy­scy aktorzy. Są spontaniczni, a przy tym sprawni zarówno w grze aktorskiej jak i śpiewie niełatwych i pięknych pieśni Zbigniewa Raja: Paweł Sanakiewicz - Sprytnooki, zawzięty i chci­wy tyran, Krzysztof Jędrysek - jego następca "cham z chamów", kiełbaśnik, Marian Dziędziel - bezwzględny i afiszujący się tę­pą siłą Rycerz i Ryszard Jasiński - bezbronny w swoim ograni­czeniu, skołowany lud.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji