Artykuły

Łodź. Janusz Gajos reżyseruje w filmówce

Wybitny aktor Janusz Gajos [na zdjęciu] zadebiutuje w PWSFTViT jako reżyser.

Teatr Studyjny w Łodzi kończy remont fasady, już za kilka dni znikną rusztowania i odsłonią nową elewację. Ale to nie jedyne nowości sceny łódzkiej szkoły filmowej.

W najbliższy piątek [17 grudnia] odbędzie się tu pierwsza premiera inicjująca cykl, w którym w przedstawieniach występować będą nie studenci, a wykładowcy Wydziału Aktorskiego. Zobaczymy "Bliskiego nieznajomego" Aleksandra Ścibor-Rylskiego w reżyserii Mirosława Henke. Wystąpią: Julitta Sękiewicz-Kisiel i Marek Niemierowski.

W połowie stycznia natomiast zadebiutuje pedagog filmówki, a nade wszystko wybitny aktor Janusz Gajos. Artysta po raz pierwszy w życiu przedstawi spektakl we własnej reżyserii. Będzie to "Swidrygajłow" wg "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. W rolach głównych zobaczymy m.in.: Mirosława Haniszewskiego, Ksawerego Szlenkiera, Mariusza Ostrowskiego, Monikę Buchowiec.

Janusz Gajos będzie też kontynuatorem cyklu, nazwijmy go, "Wykładowcy - studentom", i w jednym z kolejnych spektakli "Swidrygajłowa" wystąpi w roli tytułowej. Ta premiera zapowiada się szczególnie interesująco, bowiem autorem adaptacji powieści Dostojewskiego jest Andrzej Domalik, reżyserii światła podjęła się znakomita operatorka (absolwentka "filmówki") Jolanta Dylewska, a scenografię i kostiumy projektuje Urszula Bartos-Gęsikowska. Pani Urszula jest również absolwentką PWSFTWT (na Wydziale Aktorskim), a scenografia do "Swidrygajłowa" będzie jej pracą dyplomową na Wydziale Scenografii warszawskiej ASP.

Kolejnym spektaklem dyplomowym Wydziału Aktorskiego będą "Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego w adaptacji, reżyserii i scenografii Waldemara Zawodzińskiego. Premiera zapowiadana jest na luty, próby już się rozpoczęły. Z inicjatywy studentów powstanie kolejny spektakl dyplomowy - "Łoże" Sergii Belbela. Na tę realizację studenci pozyskali środki z Instytutu Cervantesa.

Szkoła przygotowuje się też do programu edukacyjnego "Spotkania z teatrem", obejmującego cykl prezentacji, warsztatów oraz spotkań z teoretykami i praktykami teatru. - Program ten adresujemy nie tylko do uczniów szkół średnich, ale też do studentów łódzkich uczelni - mówi Zofia Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTViT. - W moim odczuciu lekcje teatru, spotkania z artystami, dyskusje rozbudzą kreatywność młodzieży, wpłyną na wrażliwość i pomogą w percepcji teatru - dodaje. W filmówce ruszyły również prace organizacyjne związane z przygotowaniami do Festiwalu Szkół Teatralnych. Impreza, po raz 23., odbędzie się 12-17 kwietnia 2005.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji