Artykuły

Adamaszkowy bębenek

TEATR 2 TVP CZWARTEK 22:40 Historia beznadziejnie zakochanego starego człowieka

Yukio Mishima (1925-1970) uznawany jest za jednego z najbardziej interesujących, a zarazem kontrowersyjnych pisarzy japońskich. Tym, co przenika zarówno jego prozę, jak i twórczość dramatopisarską, jest pragnienie połączenia elementów dawnej japońskiej tradycji artystycznej ze współczesną treścią. Z tego pragnienia wyrósł zbiór krótkich sztuk zatytułowany "Zbiór współczesnych dramatów no". Mishima z całą świadomością odwołał się do najznakomitszej teatralnej tradycji Japonii pragnąc jednakże imitować nie formę, ale ducha dawnego teatru, charakterystyczne dla niego napięcie emocjonalne i sposób konstruowania nastroju. Tematem Mishimy była miłość, którą uważał, na równi ze śmiercią, za najistotniejszą z sił wpływających na człowieka.

"Adamaszkowy bębenek" opowiada historię beznadziejnie zakochanego starego człowieka. Piękna, otoczona wielbicielami Hanako nawet nie raczy odpowiadać na jego listy. Dopiero za radą przyjaciół przesyła Iwakichi przewrotny liścik wraz z prezentem, którym jest właśnie obity adamaszkiem bębenek. "Jeśli głos tego instrumentu dotrze do mnie - pisze okrutna kobieta - będę panu powolna..." Wykpiony, upokorzony Iwakichi umiera. Jego duch nawiedza jednak Hanako, która dopiero teraz zdaje sobie sprawę z wielkości utraconego uczucia...

Sztuka była pierwotnie jedną z części przedstawienia "Mishima" przygotowanego przez Andrzeja Wajdę z okazji otwarcia krakowskiego Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej. Spektakl wzbudził liczne głosy krytyczne, ale .Adamaszkowy bębenek" był tą z części, która była niemal jednogłośnie chwalona. Obecna inscenizacja, choć wywodząca się z tamtego spektaklu, jest samodzielnym, odrębnym formalnie widowiskiem, które w niezwykle skondensowanej, ale sugestywnej i fascynującej formie pozwala obcować ze zjawiskiem ,,Mishima".

Yukio Mishima "Adamaszkowy bębenek", reż. Andrzej Wajda, spektakl z 1996.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji