Artykuły

IV Festiwal Wiosny w Poznaniu

Festiwal zawdzięcza swą oryginalność unikatowej na skalę światową idei. Poświęcony jest bowiem w całości jednemu dziełu - "Świętu Wiosny" Igora Strawińskiego.

Utwór, którego premiera w 1913 roku zakończyła się skandalem, nieustannie inspiruje artystów do twórczych interpretacji. Sięgają po niego przedstawiciele różnorodnych dziedzin sztuki: tańca, muzyki klasycznej, jazzu, teatru czy sztuk wizualnych. To ponadczasowe arcydzieło ma niewyczerpany potencjał!

W ciągu ostatnich trzech lat Festiwal ugruntował swoją pozycję w kalendarzu wydarzeń artystycznych Poznania i wyrósł z jednodniowego przedsięwzięcia na kilkudniową imprezę eksplorującą - na przykładzie tego jednego utworu - nowe nurty szeroko pojętej sztuki współczesnej. Wśród dotychczasowych gwiazd Festiwalu znaleźli się tacy artyści, jak: francuska grupa Compagnie Heddy Maalem, której Le Sacre du Printemps z udziałem afrykańskich tancerzy, wzbudziło w 2006 roku wiele emocji. Druga edycja przyniosła niezwykle egzotyczny pokaz - dzieło Strawińskiego zinterpretowane przez tancerzy butoh, w spektaklu Haru No Saiten francuskiej Compagnie Ariadone. Zaprezentowana została również głośna wideoinstalacja Katarzyny Kozyry pt. Święto Wiosny. Najważniejszą realizacją 3. edycji Festiwalu w 2008 roku było Sacre - multimedialne widowisko austriackich twórców Klausa Obermaiera i Ars Electronica Futurelab z wykorzystaniem kamer, czujników i... okularów trójwymiarowych oraz z towarzyszeniem poznańskiej Orkiestry Collegium F, pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Publiczność życzliwie przyjęła także przygotowaną przez warszawski zespół Kwadrofonik muzyczną interpretację Święta Wiosny na dwa fortepiany i instrumenty perkusyjne. Wykonanie to powstało na zamówienie Festiwalu.

Największą gwiazdą tegorocznej edycji będzie Emanuel Gat Dance - zespół założony przez Emanuela Gata - izraelskiego choreografa, który w opinii krytyków tańca kształtuje nowe nurty w tej dziedzinie sztuki i typowany jest na następcę Piny Bausch. Na zaproszenie Festiwalu przyjadą również czołowi francuscy choreografowie: Sylvie Guillermin oraz Xavier Le Roy. Z pewnością bliski polskiej publiczności będzie występ Marka Tomaszewskiego - wybitnego pianisty, współtwórcy niezwykle popularnego duetu Marek i Wacek. W ramach Festiwalu odbędą się również pokazy projektów studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu, przygotowane pod okiem Zbigniewa Kozuba. Program dopełni dyskusja i prezentacja głośnego filmu Rytm to jest to! w Instytucie Kulturoznawstwa oraz spotkania w Głośnej Samotności, która będzie klubem festiwalowym. Odbędzie się tam SACRE Dyskusja Potrzeba kontrowersyjności w sztuce oraz SACRE Electro Concert w wykonaniu DJ An On Bast.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji