Artykuły

Smutek i humor

Molly straciła wzrok w dziesiątym miesiącu życia. Teraz, będąc już dojrzałą kobietą, za namową męża i lekarza decyduje się na operację oczu. Ustabilizowane życie Molly i obu mężczyzn zmienia się, lecz nieco wbrew oczekiwaniom.

Piotr Mikucki, reżyser filmowy, autor spektakli telewizyjnych, m.in.: "Koncert świętego Owidiusza", "Donnadieu", "Dzieci", "Perła", debiutuje w teatrze.

W Powszechnym przygotowuje polską prapremierę "Molly Sweeney" Briana Friela. Irlandzki dramaturg Brian Friel w Polsce znany jest przede wszystkim jako autor

"Tańców w Ballybeg" - refleksyjnej opowieści o powrocie w świat lat minionych, która od kilku sezonów grana jest w Teatrze Powszechnym.

Światowa prapremiera "Molly Sweeney" w reżyserii autora odbyła się cztery lata temu w Dublinie. Sztuka z powodzeniem grana była też w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu.

- W pierwszej chwili wydaje się, że jest to smutna historia kobiety niewidomej. Tymczasem, kiedy wchodzimy w świat Friela, okazuje się, że w "Molly Sweeney", podobnie jak w "Tańcach w Ballybeg" ukryty jest paradoksalny humor - mówi Piotr Mikucki.

Tytułową rolę gra młoda, utalentowana aktorka Powszechnego Dorota Landowska. Występują też: Krzysztof Stroiński (Pan Rice) i Tomasz Sapryk (Frank Sweeney). Autorką scenografii jest Magdalena Maciejewska, opracowanie muzyczne - Piotr Wierzejski. Światło - Mariusz Paley. Autorką polskiego przekładu jest Małgorzata Semil. Sztuka drukowana była w "Dialogu" 1997 nr 5.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji