Artykuły

Rzym. Inauguracja Roku Grotowskiego

Uroczysta inauguracja rzymskich obchodów Roku Jerzego Grotowskiego odbyła się w poniedziałek wieczorem w audytorium uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

Kilkaset osób, zebranych na rzymskim uniwersytecie obejrzało wywiad przeprowadzony z Peterem Brookiem, światowej sławy reżyserem teatralnym, którego łączyła artystyczna przyjaźń z Grotowskim oraz zapis najsłynniejszego spektaklu Teatru Laboratorium "Książę niezłomny" z 1967 roku.

O artyście rozmawiali z miłośnikami jego twórczości Maja Komorowska, która zagrała w spektaklu, a także Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium.

Projekcja "Księcia niezłomnego" wywołała ogromne zainteresowanie widzów. Jest to bowiem dokonana przez Ferruccio Marottiego synchronizacja dwóch zapisów - samego obrazu, pochodzącego z archiwum Teatru Laboratorium i dźwięku, nagranego w Spoleto.

Przypomniano, że Jerzy Grotowski we Włoszech, gdzie mieszkał kilkanaście lat, uważany jest za jednego z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku. W 1982 roku jako profesor teatru wykładał na uniwersytecie La Sapienza.

- Włoskie środowisko badaczy i przyjaciół Grotowskiego ma własne doświadczenia, jest bardzo twórcze i może dodać wiele do wiedzy, którą mamy w Polsce - powiedział Jarosław Mikołajewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, który zorganizował wieczór pamięci Grotowskiego. - Dziś sam widziałem, z jakim niedowierzaniem Maja Komorowska słuchała Włochów, którzy mówili o tym, że "Książę niezłomny" był we Włoszech odbierany jako dramat o Wietnamie czy Korei - dodał J.Mikołajewski.

Zapowiedziano, że w listopadzie w Rzymie odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych o Grotowskim i zapisów jego spektakli oraz prób teatralnych. Zorganizowane zostanie dedykowane mu międzynarodowe sympozjum.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji