Artykuły

Londyn. Polska!Year na Wyspach

W Londynie zaczęły się właśnie pierwsze wydarzenia Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. Obejmie on ok. 200 imprez i potrwa do wiosny przyszłego roku.

Koordynatorem "Polska!Year" jest Instytut Adama Mickiewicza. Jego partnerami - kilkadziesiąt polskich i brytyjskich instytucji, w tym tak prestiżowe jak galeria Tate, Dulwich Picture Gallery, Barbican Centre, Royal Festival Hall.

Już od piątku w Londynie odbywają się seansy filmowe. "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej pokazane tego dnia w Riverside Studios rozpoczęły przybliżanie Brytyjczykom polskiego kina (będą m.in. przeglądy filmów Jerzego Skolimowskiego i Krzysztofa Kieślowskiego). Od 3 do 5 kwietnia w galerii Tate Modern odbędzie się przegląd polskiego kina eksperymentalnego, m.in. filmów Grzegorza Królikiewicza, Zbigniewa Rybczyńskiego, Bogdana Dziworskiego, Andrzeja Żuławskiego, a we wrześniu w Barbican Centre w Londynie retrospektywa filmów Wojciecha Hasa.

A dzisiaj dwa wydarzenia. Pierwsze to otwarcie odnowionej galerii Feliksa Topolskiego poświęconej temu wybitnemu rysownikowi i malarzowi pochodzącemu z Polski. Znajduje się w łuku zabytkowego mostu w dzielnicy South Bank, gdzie Topolski (1907-89) miał swoją pracownię. Można tam oglądać cykl jego obrazów ukazujących najważniejsze wydarzenia XX wieku (stąd nazwa galerii - Topolski Century).

Druga wystawa ma miejsce w Tate Britain, jednej z najważniejszych galerii w Anglii. To "Brytyjski symbolizm i polski modernizm" - zestawienie polskiej i brytyjskiej sztuki z początku XX wieku. To pierwszy pokaz ukazujący polską historyczną sztukę w tym miejscu, ale Wyspiański, Wojtkiewicz i Mehoffer nie są pierwszymi Polakami, których prace będzie można zobaczyć w tych murach. Sztuka polska jest obecna w Londynie już od lat 90., kiedy Tate (jeszcze przed podziałem na Britain i Modern) zakupiła prace Mirosława Bałki. Ten wybitny rzeźbiarz w tym roku przysporzy Polsce dodatkowego rozgłosu - w październiku w Hali Turbin, ogromnym holu wejściowym galerii Tate Modern, zostanie otwarta jego wystawa indywidualna. Projekt Bałki nie jest częścią Polska!Year, będzie w tym roku więcej takich wydarzeń wynikających z nawiązanych już wcześniej kontaktów. W grudniu w galerii Modern Art w Oksfordzie zostaną otwarte dwie wystawy - Bałki oraz Pawła Althamera. Na jesień najważniejsza scena brytyjska - National Theatre w Londynie - planuje światową prapremierę sztuki "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka inspirowanej tragedią w Jedwabnem.

Już 5 kwietnia londyńska galeria Whitechapel otworzy pokaz Goschki Macugi, mieszkającej w Londynie polskiej artystki, nominowanej w zeszłym roku do Nagrody Turnera - najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody w dziedzinie sztuki. Jesienią w Royal Institute of British Architects (RIBA) w Londynie Grzegorz Piątek, który w 2008 r. był współautorem nagrodzonej Złotym Lwem polskiej wystawy na Biennale w Wenecji, przygotuje wystawę współczesnej polskiej architektury.

7 i 8 kwietnia w The Place Theatre w Londynie polscy tancerze pokażą przygotowany w Poznaniu (premiera odbyła się w ten weekend) spektakl ["Happy"] w reżyserii i choreografii współzałożyciela słynnego DV8 Physical Theatre Nigela Charnocka. W marcu 2010 r. Barbican Centre wystawi "4.48 Psychosis" Sarah Kane w reż. Grzegorza Jarzyny. Także w przyszłym roku w Royal Festival Hall wystąpi z recitalem Krystian Zimerman.

W czerwcu wystawa poświęcona związkom Stanisława Augusta Poniatowskiego z Anglią zostanie otwarta w renomowanej Dulwich Picture Gallery w Londynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji