Artykuły

Łódź. Na "Kosmos" do Warszawy

Trzy spektakle będziemy mogli zobaczyć w ramach Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Dwa z nich w Teatrze Powszechnym w Łodzi przy ul. Legionów 21. Na jeden widzowie wybiorą się do Warszawy. Przejazd w cenie biletu zapewnia Teatr Powszechny.

Jeszcze dziś, w piątek, o godz. 19, zobaczymy "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana w reżyserii Iwony Kempy z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Arcydzieło Bergmana, atmosferą przypominające słynne "Sceny z życia małżeńskiego", przynosi kwintesencję najwspanialszych cech stylu szwedzkiego geniusza filmu i teatru - niejednoznaczności rozstrzygnięć, niedopowiedzeń i wielości perspektyw w ujęciu pozornie dobrze znanego problemu. "Rozmowy poufne" to opowieść o skomplikowanych relacjach w związku małżeńskim, o zdradzie i jej konsekwencjach, a także o przyjaźni, wierze i miłości.

Na "Kosmos" [na zdjęciu] wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego w sobotę i niedzielę o godz. 19 trzeba będzie pofatygować się do Teatru Narodowego w Warszawie.

- "Kosmos" nie jest zwykłą powieścią. Ta powieść jest o samym stwarzaniu się tej historii, o stwarzaniu się rzeczywistości, jak ona niezdarnie, kulawo, rodzi się ze skojarzeń naszych... Kosmos wprowadza w sposób zwykły w świat niezwykły, niejako za kulisy świata. A ponieważ powieść kryminalna jest właśnie tym - próbą organizacji chaosu - więc "Kosmos" ma po trosze formę kryminalnego romansu - pisał o swojej powieści Witold Gombrowicz.

Na deski warszawskiego Teatru Narodowego kosmos przeniósł Jerzy Jarocki, jeden z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych. Karierę teatralną rozpoczął 1961 roku. Przez ponad 45 lat jego przedstawienia stają się istotnym wydarzeniem kulturalnym zarówno w kraju.

Środa i czwartek o godz. 19, na powrót w Łodzi, przyniosą "Spowiedź w Tanacu" Andreja Serbana Teatru Odeon z Bukaresztu. Odeon to jeden z ważniejszych teatrów repertuarowych Rumunii, regularnie prezentujący się na międzynarodowych festiwalach. Andrei Serban, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie reżyserów rumuńskich. Od lat współpracuje z najważniejszymi scenami światowymi. Ceniony jest za realizacje operowe w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w Conyent Garden w Londynie i w Operze Paryskiej. W Polsce jego spektakl zobaczymy pierwszy raz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji