Artykuły

Eurypides, Szekspir, Gray

W teatrze Rozmaitości odbędzie się długo oczekiwana premiera "Bachantek" Eurypidesa w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, w "Nowym" Adam Hanuszkiewicz przygotowuje spektakl na podstawie dramatu Augusta Strindberga, a w teatrze Ochoty zobaczymy nową inscenizację "Hamleta" w gwiazdorskiej obsadzie.

W lutym na afiszach pojawi się nieco mniej premierowych spektakli niż w styczniu, nie oznacza to jednak, że zbliżający się miesiąc zapowiada się mniej interesująco. W teatrze Rozmaitości kończą się przygotowania do premiery "Bachantek" Eurypidesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Eurypides jest uznawany obok Sofoklesa i Ajschylosa za jednego z trzech największych tragików greckich. Z około 90 napisanych przez niego sztuk zachowało się jedynie 17.

"Można powiedzieć, że tragedia ta jest całym węzłem zagadek, nieustającym, płynnym przeplataniem się paralel i opozycji. Symetryczne odbicia, powtórzenia, podwojenia, odwrócenia znaków są tu zasadą. Męskie i kobiece, boskie i ludzkie, złe i dobre, pierwotnie idylliczne i pierwotnie okrutne trwa w Bachantkach w nieustannym ruchu" - zapowiadają autorzy przedstawienia.

Wystąpią m. in. Andrzej Chyra, Jacek Poniedziałek, Lech Łotocki, Robert Więckiewicz, Stanisława Celińska, Magdalena Kuta, Maria Maj. Tego samego dnia na scenie Studio Buffo w premierowych recitalu "Kocham jutro" wystąpi Michał Bajor. Artysta wykona utwory ze swojej najnowszej płyty, na której znalazły się piosenki napisane specjalnie dla niego przez poetów takich jak Wojciech Młynarski, Andrzej Ozga, Marcin Sosnowski czy Małgorzata Zajączkowska.

Michał Bajor karierę rozpoczął mając 16 lat. W zeszłym roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej (piosenkarskiej i aktorskiej). Zdobył ogromną popularność wśród młodej, średniej i dojrzałej generacji swoich słuchaczy. Kontynuując w dalszym ciągu karierę aktorską, wciąż śpiewa tylko wyselekcjonowane piosenki napisane lub przetłumaczone przez najlepszych tłumaczy i poetów.

Wcześniej, 2 lutego, w Buffo wystąpi Kabaret Mumio z przedstawieniem "Lutownica, ale nie pistoletowa, tylko taka kolba". To najnowszy spektakl tej popularnej grupy. Czwórka młodych, utalentowanych aktorów: Jadwiga Basińska, Jacek Borusiński, Dariusz Basiński i Jarosław Januszewicz, stworzyła widowisko w pełni autorskie i podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich spektakli odwołujące się do teatru absurdu.

Natomiast 18 lutego w Buffo zobaczymy spektakl zrealizowany przez Emiliana Kamińskiego i Janusza Józefowicza na podstawie bestselleru "Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa" amerykańskiego autora Johna Graya. To błyskotliwy hit komediowy z Broadwayu. W ciągu trzech lat wystawiono go ponad 700 razy. O czym jest? Fragmenty monologu bohatera tego przedstawienia (w którego wcieli się Emilian Kamiński) mówią o tym najlepiej: "Kobiety i mężczyźni są jak dwa bieguny (...)", "Kobieta wypowiada dziennie 7000 słów, a mężczyzna 2000", "Przyjaciółki dzwonią do żony i przez 2 godziny umawiają się, że gdzieś pójdą, żeby sobie pogadać", "Tak długo byłem kawalerem, że sprzątanie jest mi obce ideowo (...)". W teatrze Komedia zobaczymy nową inscenizację jednej z najpiękniejszych baśni dla dzieci - "Kopciuszka". Piszemy o niej na stronie 5 dodatku "Na scenie".

Teatr Adekwatny zaprosi w zbliżającym się miesiącu na premierę "Fircyka w zalotach" Franciszka Zabłockiego w reżyserii Joanny Cichoń. Pierwsze przedstawienie zobaczymy gościnnie na scenie Teatru Kameralnego 19 lutego. Zabawna komedia o miłosnych perypetiach Fircyka i Podstoliny w teatrze Adekwatnym pokazana zostanie w niecodzienny sposób. "W naszym przedstawieniu oprócz tajemnic duszy tytułowego bohatera i jego ukochanej postanowiliśmy odsłonić nieco sekretów teatralnych, zwykle ściśle skrywanych przed widzem. Akcja sztuki bowiem rozgrywa się na scenie, jak i w garderobie teatralnej" - twierdzą autorzy. Wystąpią: Magdalena Emilianowicz, Anna Grygorcewicz, Joanna Cichoń, Paweł Audykowski, Mirosław Guzowski, Wiesław Rudzki, Jan Walkiewicz.

Pod koniec miesiąca zapowiadają się dwa interesujące wydarzenia teatralne. Na 24 lutego zapowiadane są premiery w teatrach Nowym i Ochoty. W tym pierwszym - spektakl na podstawie dramatu Augusta Strindberga "Ojciec" reżyseruje Adam Hanuszkiewicz, który wystąpi również w roli głównej. Na scenie towarzyszyć mu będą: Magdalena Cwenówna (prywatnie żona reżysera) i Karolina Lutczyn.

Natomiast w teatrze Ochoty zobaczymy nową wersję "Hamleta" Szekspira w reżyserii Tomasza Mędrzaka. W tytułową postać wcieli się Wojciech Solarz. Obok niego wystąpią także m.in. Cezary Morawski (Klaudiusz), Małgorzata Bogdańska (Gertruda), Tomasz Mędrzak (Poloniusz), Agnieszka Sitek (Ofelia), Jan Wieczorkowski (Laertes). Muzykę do spektaklu skomponował znany wokalista, były lider zespołu "Wilki" - Robert Gawliński, którego również zobaczymy na scenie. Muzyk wcieli się w postać ducha ojca Hamleta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji