Artykuły

Warszawa. Krzysztof Pastor dyrektorem baletu w Operze Narodowej

Krzysztof Pastor został nowym dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim - poinformował dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę w gmachu teatru w Warszawie.

Dąbrowski podkreślając swoją radość z powodu zaangażowania znanego i współpracującego z wieloma światowymi scenami choreografa, zadeklarował równocześnie przyznanie baletowi autonomii w strukturach Teatru Wielkiego - równorzędnej z dotychczasową rolą opery.

- Pragniemy utworzyć Polski Balet Narodowy, który przyczyni się do odrodzenia polskiej sceny baletowej i naszej choreografii. Projekt ten został przyjęty pozytywnie przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Nie wymaga on specjalnych nakładów finansowych, a jedynie zmian organizacyjnych - mówił Dąbrowski.

Nowy dyrektor baletu zapowiedział oparcie repertuaru na balecie klasycznym, arcydziełach XX wieku oraz balecie współczesnym. - Planujemy wystawiać utwory już znane, dążąc równocześnie do tworzenia spektakli specjalnie dla naszej sceny - dodał Pastor.

Zaznaczył równocześnie, że pragnie zacieśnić współpracę ze stołeczną Szkołą Baletową, organizując dla jej adeptów programy edukacyjne i warsztaty baletowe. - Pragniemy także stworzyć specjalne programy edukacyjne dla szkół przybliżające technikę i repertuar baletowy. Chcielibyśmy również, by powstało

współpracujące z nami Towarzystwo Przyjaciół Baletu - wyliczał dyrektor.

Pastor podkreślił, że w jego planach na najbliższe sezony są dwie większe i jedna mniejsza premiera rocznie, wystawiane podczas 40 spektakli. Dyrektor chciałby, by docelowo było prezentowanych ok. 80 przedstawień w sezonie.

- Jeżeli chodzi o premiery najbliższego sezonu to oprócz wystawianego po raz pierwszy w tym miesiącu "Tristana", planujemy również wystawienie "Kurta Weilla" mojego autorstwa, a także dużego spektaklu poświęconego Fryderykowi Chopinowi oraz baletu z tańcami do muzyki Bacha - powiedział Pastor.

Krzysztof Pastor ukończył Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku. Pierwsze kroki zawodowe stawiał w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu i w łódzkim Teatrze Wielkim. W latach 80. rozpoczął współpracę ze scenami zagranicznymi, występował m.in. we francuskim Le Ballet de l'Opera de Lyon. Swoją pierwszą choreografię stworzył w 1986 roku na Międzynarodową Galę Baletową w Łodzi.

Przez kolejne lata pracował jako choreograf m.in. w Holenderskim Balecie Narodowym i w Washington Ballet. Jego choreografie były prezentowane na wielu międzynarodowych festiwalach, spotykając się z uznaniem krytyki i publiczności. Do jego najbardziej znanych spektakli należy m.in. "Kurt Weill" i "Symfonia fantastyczna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji