Artykuły

Strasburg. Lublin wśród 12 europejskich "Miast Międzykulturowych"

Przedstawiciele Lublina, uznanego przez Radę Europy i Komisję Europejską za jedno z 12 miast dobrze wykorzystujących swoją różnorodność kulturową, uczestniczą we wtorek w Strasburgu w konferencji "Miasta Międzykulturowe".

Program ten promuje w Europie politykę lepszej integracji mniejszości etnicznych i religijnych.

Jest to wspólna inicjatywa Rady Europy i Komisji Europejskiej, której ideą jest wzmocnienie i wspieranie działań społeczności lokalnych w celu lepszego wykorzystania ich różnorodności kulturowej. W ramach programu lokalne władze odwiedzają inne ośrodki miejskie uczestniczące w projekcie, by przyjrzeć się ich "dobrym praktykom" w tej dziedzinie.

- Bycie miastem międzykulturowym nie jest etykietką, ale znakiem przywiązania do pozytywnych ekonomicznych i kulturalnych skutków różnorodności i wiary w to, że przyjmowanie nowych przybyszy nie jest problemem, ale szansą - powiedział sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis, otwierając we wtorek spotkanie reprezentantów "Miast Międzykulturowych".

Zauważył on, że niektóre z miast uczestniczących w programie, jak Lublin czy greckie Patras, są azylem dla imigrantów szukających schronienia przed wojną lub biedą.

Podczas sesji we wtorek reprezentanci lubelskich władz przedstawili - podobnie jak inni uczestnicy sesji - swoje osiągnięcia w dziedzinie "zarządzania wielokulturowością". Multimedialna prezentacja wykorzystująca hasło "Lublin - miasto inspiracji" kładła nacisk na to, że przez kilkaset lat lubelską kulturę tworzyli ludzie różnych religii i narodowości, w tym stanowiąca przed wojną ponad jedną trzecią mieszkańców ludność żydowska.

Multimedialna wizytówka polskiego miasta przypominała, że Lublin może poszczycić się rocznie 20 inicjatywami kulturalnymi, nawiązującymi do wielokulturowej historii miasta. Są wśród nich festiwal "Wielokulturowy Lublin", przygotowywany we współpracy z mniejszościami etnicznymi, Festiwal Teatralny Europy Środkowej "Sąsiedzi", czy dni filmu dokumentalnego "Rozstaje Europy".

Jak powiedział PAP obecny w Strasburgu Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina, udział w programie "Miasta Międzykulturowe" jest okazją do promocji na forum europejskim. - Może to nam pomóc w naszych staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku - zaznaczył Wysocki.

Jego zdaniem udział w programie jest znakomitą okazją do zapoznania się z doświadczeniami jego pozostałych uczestników, dotyczącymi np. przyjaznej polityki wobec imigrantów.

- W ramach programu odwiedziliśmy np. centra socjalne dla imigrantów we włoskim mieście Reggio Emilia, uznawane za modelowe rozwiązanie w ich integracji - podkreślił Wysocki. Jego zdaniem, w następnych latach liczba imigrantów w Lublinie i innych polskich miastach nieuchronnie wzrośnie, należy więc już teraz przygotować się do odpowiedniej polityki wobec nich.

Lublin jako jedyne polskie miasto został wybrany do pilotażowej fazy projektu odbywającej się w latach 2008-2009 w 12 miastach całej Europy.

W programie biorą udział miasta z Europy Zachodniej, m.in. Berlin, Lyon czy Oslo, oraz Europy Wschodniej, np. ukraiński Melitopol i serbska Subotica.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji