Artykuły

Szczecin. Projekt Moliere/Racine we Współczesnym

"Przeżyje tylko to dzieło sztuki, które może liczyć na twórcze odczytywanie". Ta myśl francuskiego postmodernisty Jacques'a Derridy przyświeca projektowi edukacyjno-artystycznemu pn. "Molier/Racine", który wiąże się z najnowszymi premierami Teatru Współczesnego: komedią "Chory z urojenia" Moliera oraz tragedią "Andromacha" Racina.

W jaki sposób mogą dziś funkcjonować tak różne teksty? Jak potrafi nimi mówić język współczesnego teatru? Na te pytania spróbują wspólnie z widzami odpowiedzieć: specjalista od dramatu dawnego - dr Michał Bajer oraz w czasie warsztatów teatralnych aktorki Teatru Współczesnego - Maria Dąbrowska i Małgorzata Klara.

Pierwszym etapem projektu jest konkurs literacki dla uczniów gimnazjów i liceów oraz studentów na tekst recenzujący przedstawienia.

Prace, które powinny realizować jeden z poniższych tematów: recenzja jednego spektaklu, recenzja porównawcza, esej tematyczny związany ze spektaklami - mogą powstawać zarówno w języku polskim, jak i francuskim. Oceniać je będzie jury w składzie: dr Michał Bajer i mgr Magdalena Krauze z Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawicielka Alliance Francaise, a także Kamila Paradowska i Anna Rogozińska z Teatru Współczesnego. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody, w tym półroczroczny kurs języka francuskiego ufundowany przez Alliance Francaise.

Prace należy nadsyłać na mail: kamp@ wspolczesny.szczecin.pl.

Konkurs potrwa do 24 kwietnia, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród -10 maja.

"Chory z urojenia" to ostatnie dzieło Moliera, które na scenę Współczesnego przeniósł Tomasz Obara. Komedia francuskiego komediopisarza drwi z mieszczaństwa i hipochondrii, na którą cierpi główny bohater sztuki. "Andromacha" Racina nawiązuje do mitu greckiego, który szczegółowo opisał Eurypides. Andromacha była żoną księcia Troi - Hektora. Racine skupił się na skomplikowanych relacjach uczuciowych pomiędzy tytułową bohaterką a kilkoma innymi postaciami. Pokazał sytuację, gdzie miłość łączy się ze śmiercią, a namiętność z nienawiścią. W Szczecinie inscenizację tego tekstu (premiera 14 marca) przygotowuje Joanna Lewicka, debiutująca w Polsce absolwentka Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem.

Projekt będzie miał także swoje inne oblicze, to bardziej "rozrywkowe". Po premierze studenckiej "Andromachy"(19 marca) na dubbingowe "Bloody Party" na teatralnej scenie zaprosi widzów dj Miss Mary Kłak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji