Artykuły

Białystok. Radzą nad powołaniem Studium Wokalno-Aktorskiego

W Białymstoku powstanie studium wokalno-aktorskie. Będzie, o ile radni w poniedziałek upoważnią prezydenta, by rozpoczął na ten temat rozmowy z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Policealna szkoła artystyczna to pomysł Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, szefa Opery i Filharmonii Podlaskiej. Z wnioskiem o jej utworzenie wystąpił do prezydenta Białegostoku jeszcze w grudniu.

- Placówka ma być czteroletnią szkołą policealną noszącą nazwę Studium Wokalno-Aktorskie im. Czesława Niemena, kształcącą w zawodzie aktor scen muzycznych - czytamy w jego uzasadnieniu. - Będzie kształciło artystów nie tylko w zakresie sztuki operowej, ale również musicalowej i estradowej.

Nałęcz-Niesiołowski chce, by do czasu zbudowania nowego gmachu opery, miasto przygarnęło szkołę pod swoje skrzydła. Do pomysłu zdołał już przekonać wiceprezydenta odpowiedzialnego za edukację.

- Jesteśmy w stanie zapewnić szkole odpowiednie warunki lokalowe. Wstępnie przymierzaliśmy się, by studium umieścić w budynku XI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Grottgera - przyznaje Tadeusz Arłukowicz.

Również miasto miałoby wyłożyć pieniądze na funkcjonowanie studium przez pierwsze miesiące - od września do końca bieżącego roku. A chodzi w sumie o nieduża kwotę - 121 tys. zł. W kolejnych latach placówkę utrzymywać miałyby w znacznym stopniu subwencje z ministerstwa. Ale by tak się działo, prezydent musi spisać w tej sprawie porozumienie z szefem resortu kultury. Stanie się tak, jeśli radni wyrażą dziś na to zgodę.

Można powiedzieć, że wstępną akceptację studium już uzyskało. Sprawą zajmowali się w ubiegłym tygodniu radni z dwóch komisji - kultury i promocji oraz edukacji i wychowania. I jedni, i drudzy byli za studium.

- Pomysł założenia studium zaopiniowaliśmy pozytywnie - mówi Michał Karpowicz, szef komisji edukacji i wychowania. - Ale jednocześnie przekazaliśmy prezydentowi nasze wątpliwości. Zastanawiamy się, jaki dokument będą otrzymywali absolwenci studium i czy będzie on uznawany przez inne uczelnie. Pytamy też, czy prezydent nie mógłby zawrzeć porozumienia z marszałkiem w sprawie współfinansowania placówki. Mam nadzieję, że uzyskamy odpowiedzi na te pytania przed głosowaniem na sesji.

Arłukowicz mówi, że porozumienie z marszałkiem - o ile radni tego zechcą - jest oczywiście możliwe. Ma jednocześnie nadzieję, że dziś radni zagłosują za studium.

- Byłaby to nowa oferta zawodowa w mieście. Studium dawałoby szansę tym, którzy chcieliby rozwijać swój talent taneczny i wokalny. Jednocześnie sprawiałoby, że nie musieliby oni wyjeżdżać z Białegostoku. Mielibyśmy szansę zatrzymać tych ludzi w mieście - dodaje Arłukowicz.

Radni zajmą się ponadto

** Propozycją białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, by niedużą uliczkę łączącą Warszawską z Modlińską nazwać imieniem architekta Stanisława Bukowskiego. Bukowski zasłynął głównie jako ten, który przywrócił po wojnie świetność białostockim zabytkom (pałacowi Branickich, pałacykowi gościnnemu) oraz zaprojektował centrum w nowym kształcie. Dokończył również budowę kościoła św. Rocha.

** Zdecydują, czy wynająć bezprzetargowo - na cele medyczne - lokale m.in. w budynkach przychodni przy Witosa, Swobodnej, Bema, Berlinga, Mieszka I oraz Białówny.

** Będą dyskutować o zmianach w statucie miasta. Najważniejsze z nich dotyczą pracowników mianowanych, których w normalnym trybie nie wolno zwolnić. Status mianowanych urzędników wygaśnie wszystkim 1 stycznia 2012 r. Nie będzie można również mianować nowych urzędników. Inaczej zatrudniany będzie też sekretarz miasta - nie przez radę, ale przez prezydenta.

** Na sesję trafi również propozycja radnych PiS, by osoby niedowidzące i słabowidzące z tzw. drugą grupą inwalidzką mogły jeździć bezpłatnie komunikacją miejską. Dziś mają 50-procentową zniżkę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji