Artykuły

Kraków. Konferencja "Grotowski: samotność teatru"

Pierwsze relacje polskich uczonych z podróży na Haiti śladami Jerzego Grotowskiego, kobiety w życiu i twórczości tego artysty, prace z okresu Teatru Źródeł - to tylko niektóre tematy konferencji naukowej pt. "Grotowski: samotność teatru. Dokumenty, konteksty, interpretacje".

Konferencja, organizowana przez krakowską PWST i Uniwersytet Jagielloński oraz wrocławski Instytut Grotowskiego, rozpocznie się 25 marca w Krakowie.

Towarzyszyć jej będzie eksponowana na Plantach wystawa pt. "Półwiecze Teatru Laboratorium", przygotowana w styczniu na inaugurację Roku Grotowskiego we Wrocławiu.

Konferencja poświęcona będzie mniej znanym i słabiej dotąd spenetrowanym obszarom aktywności Jerzego Grotowskiego. Otworzy ją wystąpienie Ludwika Flaszena - współzałożyciela Teatru 13 Rzędów i Teatru Laboratorium - na temat samotności, inspiracji kulturowych i osobistego kontekstu działalności twórcy. Włodzimierz Staniewski - lider Teatru Gardzienice - ma zamiar ujawnić nieznane fakty i dokumenty dotyczące współpracy z Grotowskim w latach siedemdziesiątych.

26 marca odbędą się projekcje filmów dokumentalnych Grotowski w Bengalu Elżbiety Dziuk-Renik i Krzysztofa Renika oraz Osun Osogbo (2) o akcji obrony świętych lasów w Nigerii - autorstwa Pierre Guicheney. Pierwszą część tego filmu Guicheney prezentował rok temu we Wrocławiu w 9-tą rocznicę śmierci Grotowskiego.

Zaplanowano także promocję dwóch książek: Tadeusza Kornasia Aniołom i światu widowisko. Szkice i rozmowy o teatrze (Homini, Kraków 2009) oraz Grzegorza Ziółkowskiego Guślarz i eremita. Jerzy Grotowski: od wykładów rzymskich (1982) do paryskich (1997-1998) (Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław 2007).

Virginie Magnat opowie o przygotowywanym na lipiec we Wrocławiu i Brzezince koło Oleśnicy seminarium praktycznym "Meetings with Remarkable Women".

Leszek Kolankiewicz, Józef Kwaterka i Grzegorz Ziółkowski relacjonować będą podróż na Haiti (8-15 lutego 2009) w ramach projektu Instytutu Grotowskiego "Saint-Soleil dzisiaj".

Na spotkanie poświęcone Teatrowi Źródeł - zaplanowane na 27 marca - przyjadą współpracownicy Grotowskiego z Kanady, Kolumbii, Włoch i Francji.

W programie konferencji planowane są także wystąpienia poświęcone relacjom Grotowskiego z Tadeuszem Kantorem, zainteresowaniom Grotowskiego mistyką śląską i gnozą, wpływowi na jego twórczość kultury i tradycji Indii.

Organizatorzy zabiegają o udział w konferencji Anatolija Wasiliewa - założyciela moskiewskiego Teatru Szkoła Sztuki Dramatycznej w Moskwie, który obecnie mieszka i pracuje we Francji.

Co roku 27 marca - w Dniu Teatru - wybitny twórca związany z tą dziedziną sztuki pisze i wygłasza orędzie. W ustanowionym przez UNESCO Roku Grotowskiego to zadanie powierzono najbliższemu współpracownikowi artysty - Ludwikowi Flaszenowi. Orędzie zostanie wygłoszone o godzinie 16.00 na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego krakowskiej PWST.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji