Artykuły

"Fantazy" - romans serc

Ten dramat nie ukazał się drukiem za życia genialnego po­ety: badacze literatury nie są też zgodni kiedy Juliusz Sło­wacki napisał "Fantazego". Jed­no jest pewne - przez 21 lat dramat leżał w rękopisie.

Aż wreszcie jakaś obca ręka dopisała: "Dramat w 5 aktach całkowity Fantazy", a jeszcze ktoś inny skreślił atramentem "Nowa Dejanira". Pierwszy wy­dawca "Fantazego" jeszcze w XIX stuleciu zatytułował utwór "Niepoprawni". W rezul­tacie, pierwsze krytyczne wyda­nie, tego napisanego perfekcyj­nie wierszem dramatu, nosiło tytuł "Fantazy czyli Nowa Dejanira". A był to rok 1927.

Prapremierowe wystawienie tego utworu odbyło się w 1867 roku w teatrze stanisławow­skim, a potem dramat obej­rzała publiczność Lwowa, Kra­kowa. W okresie Młodej Polski grywali w "Fantazym" najwy­bitniejsi - Helena Modrzejew­ska. Aleksander Zelwerowicz. Po pierwszej wojnie rozgłosu "Fantazemu" nadał Juliusz Osterwa. W jego realizacji gra­li Irena Solska, Ludwik Solski, Józef Węgrzyn. Swój reżyser­ski sukces Osterwa powtórzył tuż po zakończeniu II wojny światowej - 19 czerwca 1945 roku w łódzkim Teatrze Woj­ska Polskiego odbyła się wiel­ka premiera z Janem Kreczmarern w roli tytułowej. A po­tem realizowano "Fantazego" wiele razy, także na Wybrze­żu. Najwybitniejsze i najgło­śniejsze inscenizacje są dzie­łem Gustawa Holoubka i Konrada Swinarskiego. Obecnie Gustaw Holoubek przymierzył się do "Fantazego" po raz ko­lejny i zaledwie dwa miesiące temu w Teatrze Ateneum w Warszawie odbyła się premiera "Fantazego". Ten spek­takl obejrzymy w Gdańsku 28 i 29 stycznia dzięki Agencji "Kontakt" - w doborowej obsa­dzie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji