Artykuły

Gdańsk. Czerski i Dehnel piszą Miejską Powieść Odcinkową

Od stycznia warszawski Nowy Teatr i wydawnictwo Ha!art przygotowują projekt "Miejskiej powieści odcinkowej". Biorą w nim udział związani z Gdańskiem pisarze: Jacek Dehnel i Piotr Czerski [na zdjęciu].

Na pomysł literackiej zabawy wpadli pracownicy Nowego Teatru pod dyrekcją Krzysztofa Warlikowskiego i redaktorzy z krakowskiego wydawnictwa Ha!art. Postanowili stworzyć "Miejską powieść odcinkową", której kolejne części przygotowują zaproszeni do współpracy pisarze i rysownicy komiksowi. Pomysł ma nawiązywać do zapomnianej już tradycji z ubiegłego wieku. Skrót MPO nie jest wcale przypadkowy - warszawski Nowy Teatr buduje centrum kulturalne w dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Celem projektu jest nie tylko ożywienie pejzażu kulturalnego miast, ale również dotarcie z powieścią do przypadkowych odbiorców, którzy nie czytają książek.

Organizatorzy pozostawili im pełną swobodę jeśli chodzi o kierunek rozwoju akcji czy przyjętą stylistykę, postawili tylko jeden warunek: powieść ma być miejskim horrorem, rozgrywającym się w Warszawie. Dodatkiem do tekstu ma być także komiks. Zasady są podobne: każdy odcinek rysuje inna osoba, za treść biorąc jeden z wątków powieści.

Projekt zainaugurowany został pod koniec stycznia i będzie trwać przez najbliższe trzy miesiące. Kolejne odcinki publikowane są co tydzień i rozdawane w różnych punktach miasta: klubach, księgarniach, a nawet środkach komunikacji miejskiej. Można ich wysłuchać co tydzień na antenie radiowej "Trójki" (w poniedziałkowej audycji o 11.50), a także przeczytać w internecie na stronie Teatru Nowego - www.nowyteatr.org.

- Początkowo był to skromny projekt, kolejne odcinki miały być dostępne tylko w Warszawie i Krakowie - opowiada Joanna Krawczyk z wydawnictwa Ha!art. - Ale wieść o pomyśle błyskawicznie rozniosła się prywatnymi kanałami po Wrocławiu, Poznaniu i Bytomiu. Pomyśleliśmy też o Trójmieście, choć przyznam, że trochę późno. Jedynym miejscem w Gdańsku, gdzie można znaleźć kolejne odcinki, jest księgarnia w Instytucie Sztuki Wyspa.

Choć powieść dotyczyć ma przede wszystkim Warszawy, do współpracy zaproszono pisarzy z różnych miast. Na liczącej dwanaście pozycji - tyle odcinków będzie miała powieść - liście znalazła się prawdziwa czołówka młodej rodzimej literatury, m.in.: tegoroczna laureatka Paszportu "Polityki" Sylwia Chutnik, Wojciech Kuczok (jego odcinek będzie zwieńczeniem całego projektu), Sławomir Shuty czy Natasza Goerke. Pierwszą część powieści napisał znany autor horrorów Łukasz Orbitowski. Wśród współautorów nie zabrakło także pisarzy związanych z Trójmiastem: Piotra Czerskiego i mieszkającego od lat w Warszawie Jacka Dehnela.

- Do współpracy zaprosili mnie ludzie z wydawnictwa Ha!art - opowiada ten pierwszy. - Owszem, rzecz dzieje się w Warszawie, ale zanim zaczyna się mój odcinek, dwie trzecie miasta leży już w gruzach. Pisało się więc bardzo przyjemnie. W mojej części powieści akcja przenosi się do podziemi, a konkretniej - do starego szaletu publicznego, który okazuje się być przedsionkiem Nie, nie będę zdradzał przedsionkiem czego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji