Artykuły

Festiwal gwiazd

Jak już informowaliśmy, zatwierdzony został program jednej z najpoważniejszych imprez kulturalnych w Kaliszu - XXXIV Kaliskich Spotkań Teatralnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją odbędą się one w maju i przyniosą wiele atrakcji nie tylko zaprzysięgłym teatromanom.

2 maja jako pierwsi przed festiwalową publicznością zaprezentują się gospodarze. Zobaczymy w ich wykonaniu "Lot nad kukułczym gniazdem" w reżyserii Jana Buchwalda, ze znakomitymi kreacjami: Grażyny Barszczewskiej, Zbigniewa Lesienia i Tadeusza Szymkowa.

Drugiego dnia na kaliskiej scenie będzie można podziwiać osobistości aktorskie polskiej sceny. Najpierw wrocławski Teatr Polski wystawi "Krzesła" Ionesco z Igorem Przegrodzkim, a Teatr Stu z Krakowa przypomni "Omdlenia" Czechowa ze Zbigniewem Zapasiewiczem w głównej roli.

4 maja Teatr Nowy z Poznania przedstawi głośny spektakl w reżyserii Krzysztofa Zanussiego "Śmierć i dziewczyna" Dorfmana. Natomiast kreacja Agnieszki Małysiak w spektaklu muzycznym "Edith Piaff będzie atrakcją następnego dnia.

W kolejnych dniach, kolejne atrakcje i kolejne kreacje. Teatr Jaracza z Łodzi przyjedzie z "Drogą do Mekki" w reżyserii Tadeusza Jurata [Junaka]. Teatr Powszechny z Warszawy pokaże "Tańce z Ballybeg", m.in. z Franciszkiem Pieczką, Jerzym Zelnikiem i Ewą Dałkowską. Ostatniego dnia przeglądu wystąpi Teatr Polski z Warszawy i przedstawieniem "Ryszard III" Szekspira w reżyserii Macieja Prusa. Będzie można w nim podziwiać aktorski kunszt takich gwiazd, jak: Jan Englert, Nina Andrycz i Marzena Trybała.

Obok spektakli konkursowych, podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych odbędzie się także wiele imprez towarzyszących. Te jednak zależą od hojności sponsorów. W Kaliszu smutno tylko ż jednego powodu; Jest już pewne, że festiwal będzie jakby pożegnaniem obecnego dyrektora kaliskiego teatru z miejscową sceną. Od przyszłego sezonu obejmie on dyrekcję wrocławskiego Teatru Współczesnego. Trochę szkoda, bo przez ostatnie trzy sezony naprawdę wiele działo się w kaliskim teatrze. Nadzieją na przyszłość są już pierwsze przymiarki do schedy po Zbigniewie Lesieniu. Ku uciesze kaliskiej widowni, zachwyconej jego realizacją "Lotu nad kukułczym gniazdem", jednym ż najpoważniejszy kandydatów jest znany reżyser Jan Buchwald.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji