Artykuły

Wrocław. Wystawa zabawek Henryka Tomaszewskiego

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia wystawy "Świat zabawek" we wrocławskim Muzeum Sztuki Medalierskiej. Ekspozycja, na której będą prezentowane lalki i zabawki z kolekcji Henryka Tomaszewskiego oraz Stefana Kaysera, zostanie otwarta w poniedziałek [6 grudnia]. To "mikołajkowy prezent" nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich wrocławian.

Wielką pasją Tomaszewskiego, wybitnego artysty, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy były zabawki, zwłaszcza lalki. Zebrał ich tak wiele, że z części kolekcji, którą podarował władzom Karpacza, mogło powstać Muzeum Zabawek [na zdjęciu].

- Nawet nie wiem, jak dużo mam zabawek! Kiedyś chyba rozbiję namiot na wrocławskim Rynku, bo już nie będę miał gdzie się podziać z moimi zbiorami - powiedział artysta w jednym z wywiadów.

Stefana Kayser, kurator wystawy, przez wiele lat pomagał Tomaszewskiemu zbierać eksponaty oraz prezentować je przy różnych okazjach szerszemu gronu.

Jak poinformował PAP Juliusz Woźny, rzecznik wrocławskiego muzeum, na wystawie zostanie pokazana ta część zbioru, która pozostała prywatną własnością Tomaszewskiego. Żywił on szczególny sentyment do zabawek "wybawionych" - jak je nazywał artysta - czyli takich, które noszą ślady dziecięcych zabaw. Dlatego prezentowany na wystawie zbiór to nie tylko kolekcjonerskie obiekty, ale także "żywe" zabawki, z przeszłością sięgającą początków XIX wieku.

- Pokazując swoje eksponaty Tomaszewski stwarzał iluzję rzeczywistości, starał się jak najlepiej oddać ich charakter i urodę. Zwierzątka miały swoje wybiegi i zabudowania, lalkom towarzyszyły mebelki z epoki, porcelana, obrazy, tapety i materiały, pociąg zbliżał się do stacji, a samochody mknęły po ulicach - podkreślił Woźny.

Wystawa "Świat zabawek" potrwa do końca grudnia.

Henryk Tomaszewski był tancerzem, mimem, choreografem, reżyserem, inscenizatorem, twórcą Wrocławskiego Teatru Pantomimy - jego dyrektorem, reżyserem i autorem scenariuszy do wszystkich przedstawień. Zmarł w 2001 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji